menu

W jaki sposób nadużywanie alkoholu i depresja mogą współwystępować?

Opublikowano: 16 marca 2023

Nikt nie wie, czego się spodziewać po depresji, dopóki sam się w niej nie znajdzie. Istnieje błędne przekonanie, że będzie to tylko uczucie smutku. Następnie odkrywa się, że nie śpi się w nocy i zwraca się ku innym rzeczom, takim jak alkohol, próbując wypełnić pustkę.

Niestety nadużywanie alkoholu jest powszechne wśród osób, u których zdiagnozowano depresję. Po drugiej stronie tego samego medalu depresja jest powszechna wśród osób cierpiących na alkoholizm.

Wyjaśnienie depresji i nadużywania alkoholu

Aby lepiej zrozumieć związek między nadużywaniem alkoholu a depresją, najpierw wyjaśnimy je osobno.

Depresja

Depresja to poważne zaburzenie nastroju, które powoduje przedłużające się uczucie smutku i utratę zainteresowania rzeczami, które kiedyś sprawiały Ci przyjemność.

Stwierdzono, że osoba musi doświadczać co najmniej 5 objawów depresji przez 2 tygodnie, aby została zdiagnozowana. Jednym z objawów musi być albo obniżony nastrój, albo utrata zainteresowania.

Inne objawy to:

 • Zmiany apetytu, które powodują utratę lub przyrost masy ciała niezwiązane z dietą;
 • Zmiany wzorców snu;
 • Utrata energii lub zwiększone zmęczenie;
 • Niepokój lub drażliwość;
 • Uczucia niepokoju;
 • Poczucie bezwartościowości, bezradności lub beznadziejności;
 • Niewłaściwe poczucie winy;
 • Trudności z myśleniem, koncentracją lub podejmowaniem decyzji;
 • Myśli o śmierci lub próby samobójcze.

Nadużywanie alkoholu

Nadużywanie alkoholu ma miejsce, gdy osoba pije duże ilości alkoholu pomimo negatywnych konsekwencji. Wiele osób zmagających się z nadużywaniem substancji uzależniło się od alkoholu w celu wykonywania codziennych czynności.

Alkoholizm zwiększa ryzyko chorób serca, niewydolności wątroby, raka, urazów i ryzykownych zachowań seksualnych.

Objawy nadużywania alkoholu, które można zauważyć, obejmują:

 • Niemożność ograniczenia ilości wypijanego alkoholu;
 • Chęć ograniczenia ilości wypijanego alkoholu lub podejmowanie nieudanych prób, aby to zrobić;
 • Spędzanie dużej ilości czasu na piciu, sięganiu po alkohol lub rekonwalescencji po spożyciu alkoholu;
 • Uczucie silnego pragnienia lub chęci wypicia alkoholu;
 • Niewywiązywanie się z ważniejszych obowiązków w pracy, szkole lub domu z powodu wielokrotnego spożywania alkoholu;
 • Kontynuowanie picia alkoholu, nawet jeśli wiesz, że powoduje to problemy fizyczne, społeczne, zawodowe lub w związku;
 • Rezygnacja lub ograniczenie zajęć społecznych i zawodowych oraz hobby na rzecz spożywania alkoholu;
 • Używanie alkoholu w sytuacjach, w których nie jest to bezpieczne;
 • Rozwijanie tolerancji na alkohol;
 • Występowanie objawów odstawienia.

W jaki sposób te dwa zaburzenia są połączone?

Ktoś nie musi spożywać dużych ilości alkoholu, aby mieć depresję lub mieć depresję, aby nadużywać alkoholu. Jednak depresja i nadużywanie alkoholu częściej idą w parze.

Wiele osób z depresją zmaga się z poczuciem beznadziejności. Często zwracają się ku autodestrukcyjnym nawykom, aby wypełnić lukę w swoich emocjach. To dlatego ryzykowne zachowania seksualne, samookaleczenia i nadużywanie substancji są powszechne wśród osób, u których zdiagnozowano depresję.

Osoby z depresją mogą również sięgać po substancje odrętwiające, takie jak marihuana i alkohol, aby zmniejszyć ból emocjonalny. Krótkie chwile odrętwienia szybko stają się uzależniające.

Wpływ alkoholu na ciało i mózg

Ponieważ alkohol jest środkiem depresyjnym, osoby nadużywające alkoholu mogą zacząć odczuwać depresję. Picie powoduje wahania naturalnego poziomu dopaminy i serotoniny w mózgu. Długa noc lub dzień spędzony na piciu wywołuje uczucie niepokoju, depresji i poczucia winy. Poczucie winy jest szczególnie powszechne u osób, które pod wpływem alkoholu przejawiają złość.

Nadmierne uzależnienie od alkoholu powstrzymuje również twój umysł przed zwróceniem się ku zdrowym mechanizmom radzenia sobie. Depresyjny cykl alkoholizmu może sprawić, że sięgniesz po kolejnego drinka zamiast ćwiczyć uważność, ćwiczenia oddechowe lub inne zdrowe hobby. Jeśli pijesz za dużo, zauważysz również niezdolność do spania. Brak wystarczającej ilości snu sprawi, że poczujesz się rozdrażniony i/lub smutny.

Dostępne opcje leczenia

Ze względu na to, jak blisko alkohol i depresja są ze sobą powiązane, najlepiej jest, aby dana osoba szukała opcji leczenia, które dotyczą obu obszarów. Znalezienie opcji leczenia, która najlepiej pasuje do stylu życia danej osoby i poziomu zainteresowania, ma kluczowe znaczenie.

Wyzdrowienie z alkoholizmu jest możliwe, a środków na złagodzenie nawet najgorszych objawów depresji jest mnóstwo.

Rehabilitacja pacjenta

Rehabilitacja szpitalna jest najlepsza dla osób zmagających się z alkoholizmem, depresją i myślami samobójczymi. Jest to również ważne dla osób żyjących w niezdrowym i wyzwalającym środowisku.

Wiele stacjonarnych ośrodków rehabilitacyjnych koncentruje się na holistycznym podejściu do powrotu do zdrowia, skupiając się zarówno na ciele, jak i umyśle. Pacjent często uczęszcza na terapię, terapię grupową i wizyty u lekarza, aby zagwarantować, że jest na drodze do wyzdrowienia.

Ponieważ rehabilitacja stacjonarna wymaga mieszkania w placówce, pacjent będzie miał całodobowe wsparcie ze strony pielęgniarek, terapeutów i innego personelu medycznego. Ma to kluczowe znaczenie, jeśli pacjent doświadcza objawów odstawiennych.

Terapia poznawczo-behawioralna

Psychoterapia jest tym, co można sobie wyobrazić jako typową terapię rozmową. Istnieje wiele technik terapii. 

Terapia poznawczo-behawioralna to technika stosowana przez wielu terapeutów i okazała się pomocna w leczeniu pacjentów z depresją i nadużywaniem alkoholu. Ten rodzaj terapii koncentruje się na walce z negatywnymi myślami, które prowadzą do negatywnych działań. Docierając do źródła problemu i zastępując złe myśli zdrowymi myślami, możemy zacząć zmieniać nasze wzorce zachowań. Ktoś otrzymujący taką pomoc może zacząć zastępować picie zdrowszymi mechanizmami radzenia sobie. Zacznie również ćwiczyć zdrowszą rozmowę wewnętrzną i pielęgnację, aby lepiej opierać się pokusom.

Ponadto posiadanie dostępnego terapeuty świetnie nadaje się do odpowiedzialności. Kiedy spotykasz się z terapeutą zajmującym się nadużywaniem alkoholu i/lub depresją, ważne jest, aby pozostać otwartym i szczerym w kwestii swoich doświadczeń.

Wszywka alkoholowa

Wszywka alkoholowa wpływa na organizm poprzez reakcję na alkohol. Procedura ta opiera się na założeniu, że osoba zależna powstrzymała się od picia. Jest to jeden z leków stosowanych w leczeniu alkoholizmu. Tabletki są wszywane pod skórę przez chirurga, powoli uwalniając składniki aktywne do krwiobiegu. W wyniku działania alkoholu pacjent odczuwa nieprzyjemne objawy po 10 minutach od wypicia napoju. Zamysłem jest wywołanie niechęci do alkoholu.

«
»