menu

Alkoholizm i choroba afektywna dwubiegunowa 

Opublikowano: 20 lutego 2023

Alkohol i zaburzenie afektywne dwubiegunowe mają bliski i złożony związek. Niewiele zaburzeń zdrowia psychicznego jest tak ściśle związanych z nadużywaniem alkoholu, jak zaburzenie afektywne dwubiegunowe.

Połączenie choroby dwubiegunowej i alkoholizmu może mieć poważne konsekwencje, jeśli nie jest leczone. Osoby o obu warunkach prawdopodobnie będą miały poważniejsze objawy choroby afektywnej dwubiegunowej. Mogą również mieć większe ryzyko śmierci przez samobójstwo.

Jednak obie choroby można skutecznie leczyć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Związek między alkoholem a chorobą afektywną dwubiegunową

Alkoholizm i choroba afektywna dwubiegunowa są bardzo często ze sobą powiązane. W rzeczywistości niektóre badania wykazały, że u większości osób z chorobą afektywną dwubiegunową rozwija się jakaś forma zaburzenia związanego z używaniem alkoholu. 

Wiele osób uważa, że ​​choroba afektywna dwubiegunowa odnosi się do doświadczania szczęścia w jednej chwili i smutku lub złości w następnej, tak jakby ktoś włączył przełącznik. Jest to dalekie od rzeczywistości choroby afektywnej dwubiegunowej. Poczucie beznadziejności i straty może rozwinąć się i przekształcić w intensywną euforię i odrętwienie. Może się wydawać, że to ciągła walka, ale we wszystkich chorobach kryje się o wiele więcej. 

Osoby z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym często czują się poza kontrolą i brakiem kontaktu ze swoim życiem. Epizod sprawia, że ​​alkohol jest bardzo atrakcyjnym sposobem na złagodzenie tych objawów. Alkohol pomaga uspokoić nerwy, szczególnie w warunkach społecznych. Może tymczasowo może zmniejszyć negatywne objawy choroby afektywnej dwubiegunowej, ale może także zwiększyć szanse na pogorszenie zaburzenia później.

Rodzaje choroby afektywnej dwubiegunowej

Wyróżniamy następujące podstawowe typy i rodzaje choroby afektywnej dwubiegunowej:

Choroba afektywna dwubiegunowa typu I: epizod depresyjny i co najmniej jeden epizod maniakalny.

Choroba afektywna dwubiegunowa typu II: epizod depresyjny i co najmniej jeden epizod hipomaniakalny (hipomania, czyli mania o mniejszym nasileniu).

Cyklotymia: jest przewlekłym zaburzeniem, w którym dystymia (tj. chroniczne utrzymywanie się izolowanych objawów depresyjnych, które nie spełniają kryteriów depresji, ale powodują znaczny niepokój i problemy funkcjonalne u pacjenta) występuje naprzemiennie z hipomanią.

Rzadką postacią choroby dwubiegunowej jest tak zwana mania jednobiegunowa. Tylko nawracające epizody maniakalne lub hipomaniakalne, bez epizodów depresyjnych.

Choroba afektywna dwubiegunowa z szybkimi cyklami (rapid cycling). Jest to postępujące stadium choroby, w którym epizody powtarzają się z dużą częstotliwością (co najmniej cztery razy w roku) lub bezpośrednio jeden po drugim.

Połączenie alkoholu i choroby afektywnej dwubiegunowej

Badania wykazały, że osoby z chorobą afektywną dwubiegunową mają 60 procent szans na rozwój problemu z piciem w pewnym momencie życia.

Wiadomo, że alkohol zwiększa chorobę afektywną dwubiegunową ze względu na jego działania uspokajające. Działa podobnie do niektórych leków, ryzykując poczucie depresji z każdym łykiem alkoholu. Alkohol znacznie zwiększa nasilenie manii, które wielu cierpiących na dwubiegunowe uważa za niezwykle przyjemne. 

Picie na lekach dwubiegunowych może zmienić jeden napój w kilka, zwłaszcza picie na pusty żołądek. Alkohol może również zakłócać zaburzenie afektywne dwubiegunowe, rezygnując z kontroli emocji na puste szkło.

Co powoduje, że osoby dwubiegunowe piją?

Niezależnie od zamazanych nocy i wyczerpujących kacy prowadzących do mieszanych nasilonych uczuć, gdy alkohol opuści ciało, wiele osób dwubiegunowych nadal decyduje się na picie. Dla niektórych zrelaksowane uczucia i podwyższona mania znacznie przewyższają negatywny wpływ alkohol na nastrój.

Alkohol łagodzi niepokój między szalonymi uczuciami a wzlotami i upadkami dwubiegunowej choroby. Łagodne leki nie wydają się wycinać wszystkich objawów, które wiele odczuwa osoba z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym. Ponadto wielu z chorobą afektywną dwubiegunową stwierdza, że skutki uboczne większości leków są tak ekstremalne, że wolałyby samodzielnie mediować i radzić sobie z konsekwencjami.

Chociaż alkohol może zapewnić tymczasową ulgę w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych, zagraża także osobom z chorobą, intensyfikując skutki zaburzenia i zwiększając ryzyko w czasie. Nie zaleca się picia, gdy cierpisz na chorobę afektywną dwubiegunową, ponieważ mogą wystąpić niewygodne i niechciane epizody z dowolnej ilości, którą możesz wypić.

Jak diagnozowane są te zaburzenia

Zaburzenie dwubiegunowe i alkoholizm są pod pewnymi względami podobne. Oba występują częściej u osób, które mają członka rodziny z tym stanem.

U osób z chorobą afektywną dwubiegunową lub alkoholizmem uważa się, że chemikalia regulujące nastroje nie działają prawidłowo. Twoje środowisko, jako młodego człowieka, może również wpływać na to, czy prawdopodobnie będziesz rozwijać powyższe zaburzenia.

Aby zdiagnozować chorobę afektywną dwubiegunową, lekarz przyjrzy się Twojemu profilowi zdrowia i omówi wszystkie objawy. Twój lekarz może również przeprowadzić badanie lekarskie, aby wykluczyć możliwość innych warunków.

Aby zidentyfikować alkoholizm, lekarz zada ci serię pytań na temat twoich nawyków i reakcji ciała na picie. Może również klasyfikować alkoholizm jako łagodny, umiarkowany lub ciężki.

Leczenie alkoholu i choroby afektywnej dwubiegunowej

Pomocne w znalezieniu lekarstwa na połączoną chorobę afektywną dwubiegunową i nadużywanie alkoholu jest ustalenie, który stan rozwinął się jako pierwszy, a proces ten nie jest zbyt trudny. Zwłaszcza, jeśli dana osoba jest w stanie zatrzymać lub zminimalizować spożycie alkoholu. Niestety, choroba afektywna dwubiegunowa może mieć trwały wpływ na osobowość.

Oba stany wymagają szczególnej opieki medycznej w celu zmniejszenia powikłań. Niektórzy lekarze leczą oba problemy razem, ale jest to mniej powszechne. Najskuteczniejszym sposobem leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej jest podwójna strategia farmakoterapii afektywnej dwubiegunowej i poradnictwa alkoholowego poprzez terapię grupową i indywidualną. 

Ostatnie badania wykazały, że leczenie alkoholizmu u osób cierpiących na depresję i chorobę afektywną dwubiegunową to nie tylko oddziaływanie psychoterapeutyczne, ale także umiejętność utrzymania abstynencji, zmniejszenia łaknienia alkoholu i zmniejszenia intensywności picia, co powinno polegać na wprowadzeniu odpowiedniego leku. Jednym z takich leków jest Esperal, czyli wszywka alkoholowa, która wszywana jest pod skórę pacjenta. Wszywka pomaga w utrzymaniu abstynencji przez długi okres czasu poprzez wywoływanie negatywnych skutków ubocznych po wypiciu alkoholu. Powinna jednak być połączona z innymi formami leczenia, takimi jak terapie. 

«
»