menu

Charakterystyka głodu alkoholowego u osób uzależnionych od alkoholu  – w trakcie okresu intensywnego spożywania alkoholu oraz okresu abstynencji

Opublikowano: 27 marca 2023

Głód alkoholowy jest jednym z objawów choroby alkoholowej. To stan,  w którym osoba uzależniona od alkoholu odczuwa silną potrzebę zdobycia i spożycia alkoholu. Podczas odczuwania głodu alkoholowego osoba pijąca alkohol problemowo nie jest w stanie myśleć o niczym innym. Głód alkoholowy odczuwać mogą zarówno osoby, które spożywają alkohol oraz te, które osiągnęły stan abstynencji. Objawia się tym samym obsesyjnym myśleniem o alkoholu, jednak osoby, które żyją w trzeźwości inaczej radzą sobie z jego odczuwaniem. 

Głód alkoholowy u osób uzależnionych od alkoholu

Należy pamiętać, że choroba alkoholowa rozwija się etapami. Wraz z jej rozwojem, pojawia się również coraz więcej objawów świadczących o uzależnieniu od alkoholu. Jednym z nich jest występowanie głodu alkoholowego, czyli ogromnej potrzeby spożycia alkoholu. Jednostka odczuwa wtedy, że nie jest w stanie poradzić sobie bez alkoholu. 

Osoby, które stale spożywają alkohol, odczuwają, że alkohol przyniesie rozwiązanie ich wszystkich problemów. Dlatego muszą się napić za wszelką cenę. Osoby uzależnione od alkoholu wierzą, że substancja ta ukoi ich nerwy oraz lęki. 

Osoby, które podjęły się leczenia choroby alkoholowej i żyją w trzeźwości nadal mogą odczuwać głód alkoholowy. Różnica polega jednak na tym, że potrafią sobie z nim poradzić.  Osobom tym doskwierają obsesyjne myśli o alkoholu oraz wzmożona chęć spożycia tej substancji.  Bardzo często osoby te odczuwać mogą również inne dolegliwości fizyczne. W takiej sytuacji, trzeźwiejącym alkoholikiem zaleca się zajęcie czymś myśli. Terapeuci rekomendują czytanie książki, gotowanie, sport czy spędzanie czasu z bliskimi. 

Bardzo często osoby, które podjęły walkę z uzależnieniem, głód alkoholowy mogą odczuwać w konkretnych miejscach, momentach lub na przypomnienie sobie konkretnych wydarzeń. Dlatego zaleca się, aby osoby uzależnione po terapii zmieniły swoje otoczenie, aby nie spotykały się z ludźmi z którymi spożywali alkohol oraz nie przebywali w miejscach, w których dochodziło do konsumpcji. 

Bardzo ważne jest to, aby osoba walcząca z nałogiem rozpoznawała momenty, w których pojawia się u niej głód alkoholowy. 

Głód alkoholowy – zarys

Każdy człowiek objawy głodu alkoholowego może odczuwać na inny sposób. Co najważniejsze, nie wszystkie charakterystyczne objawy muszą występować jednocześnie. Bardzo ważne, aby osoba w stanie abstynencji była w stałym kontakcie ze specjalistą lub osobami wspierającymi. W momencie odczuwania głodu alkoholowego zaleca się kontakt z tymi osobami, aby jednostka nie została z silnym głodem alkoholowym całkiem sama. Istnieje bardzo duże ryzyko, iż pokusa spożycia alkoholu wygra z racjonalnym myśleniem i postanowieniem wytrwania w trzeźwości. 

Suchy kac – co oznacza?

Suchy kac to stan, w którym pomimo pozostawania w trzeźwości, jednostka odczuwa silne objawy kaca, jakby poprzedniego dnia spożywała alkohol. Suchy kac pojawia się wyłącznie u osób uzależnionych od alkoholu. Osoba uzależniona, która podjęła leczenie choroby alkoholowej może odczuwać syndrom suchego kaca. Bardzo często występuje on po odebraniu bodźca, które przypominają o alkoholu. Może być to wizyta w sklepie monopolowy, przebudzenie się ze snu, w którym jednostka spożywała alkohol, czy zobaczenie dawnego kompana picia. Odczuwanie suchego kaca jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Może to świadczyć o nawrocie choroby alkoholowej. Chociaż stan ten przynosi obniżony nastrój i samopoczucie a takżę myśli jednostki stale kręcą się wokół alkoholu zaleca się wytrwanie w trzeźwości. Warto skonsultować się wtedy z terapeutą, który pomoże przejść przez ten trudny okres. Suchy kac to stan, który przechodzi samoistnie, jednak nie należy go bagatelizować. 

Warto pamiętać, że choroba alkoholowa jest nieuleczalna. Oznacza to, że osoba uzależniona od alkoholu już nigdy nie będzie miałą kontroli nad tą substancją. Należy zachowywać czujność i nie dać zwyciężyć pokusie sięgnięcia po kieliszek. 

Głód alkoholowy – fizyczne objawy

Podczas odczuwania głodu alkoholowego jednostka odczuwać może objawy takie jak: odczuwanie lub doszukiwanie się smaku i zapachu alkoholu, skoki ciśnienia, wymioty, nudności, suchy kac, bóle głowy, zawroty głowy, drgawki, przyśpieszona akcja serca, brak apetytu, zaburzenia snu, nadpotliwość czy odczuwanie skrętu żołądka. 

Głód alkoholowy – psychiczne objawy

Objawy psychiczne, które może odczuwać osoba uzależniona podczas głodu alkoholowego to: strach, smutek, lęk, niepewność, wrażenie, że bez alkoholu jednostka sobie nie poradzi, niemoc, trudności w koncentracji, rozdrażnienie, zdenerwowanie, wahania nastroju a przede wszystkim odczuwanie obsesyjnych myśli związanych z alkoholem. 

Głód alkoholowy – sposoby na radzenie sobie z jego odczuwaniem

Najlepszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem podczas odczuwania głodu alkoholowego jest szukanie pomocy u specjalistów. Pomocy szukać można u specjalistów terapii uzależnień, psychologów bądź w grupach AA. Zarówno prywatne jak i darmowe instytucje realizujące terapię leczenia uzależnień zapewniają również programy, które pomagają wypracować prawidłowe nawyki w codziennym życiu. Specjaliści zalecają, aby osoby żyjące w trzeźwości znalazły pasje, uprawiały sport, stosowały zbilansowaną dietę i odrywały swoje myśli od alkoholu. Każda forma aktywności fizycznej pozwala na wydzielanie endorfin, czyli hormonu szczęścia. Zaleca się także, aby osoba ta dbała o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz uczucie sytości, tak aby nie odczuwać głodu. Zaleca się również unikanie sytuacji, miejsc lub osób, które przypominać mogą o spożywaniu alkoholu i wywołać u pacjenta odczuwanie głodu alkoholowego. Warto jest rozmawiać z osobami, które mają podobne doświadczenia, przynosi to wsparcie i zrozumienie. Osoby takie znaleźć można na spotkania grup AA – Anonimowych Alkoholików. 

Choroba alkoholowa jest schorzeniem potencjalnie śmiertelnym oraz nieuleczalnym. Oznacza to, że stałe spożywanie alkoholu bardzo negatywnie wpływa na stan zdrowia jednostki. Powoduje jego wyniszczenie co w konsekwencji może prowadzić do śmierci osoby uzależnionej. Dodatkowo należy pamiętać, że osoba uzależniona już nigdy nie będzie miała kontroli nad alkoholem. Możliwe jest osiągnięcie wieloletniego okresu trzeźwości, jednak wypicie jednego kieliszka wódki może oznaczać szybki powrót do nałogu.  Aby wyjść z nałogu należy zgłosić się po pomoc. Jedną z metod wspomagających leczenie choroby alkoholowej jest podskórne przyjęcie wszywki alkoholowej. To niezwykle skuteczna metoda, która pozwala osobom uzależnionym żyć w trzeźwości. Działanie wszywki powoduje, że po spożyciu alkoholu jednostka odczuwa silne i nieprzyjemne dolegliwości zatrucia alkoholowego. Dolegliwości te są na tyle silne, że osoba ta zniechęca się do tej substancji i nie chce jej ponownie spożywać. Koszt wszywki alkoholowej wynosi kilkaset złotych. Jej działanie obejmuje okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. 

«
»