menu

Objawy alkoholizmu 

Opublikowano: 7 września 2022
objawy-alkoholizmu

Jednym z najbardziej interesujących objawów jest kłamstwo. Idealnie nadaje się do diagnostyki, która nie zawsze przebiega tak oczywiście. Kłamanie staje się sposobem na życie alkoholika. Osoba uzależniona przejawia kłamstwo patologiczne. Zapytana o alkohol (ilość, fakt wypicia, czas, miejsce) zawsze skłamie. W ten sposób może kontynuować mechanizm zaprzeczenia. Alkoholik nie wierzy w istnienie problemu, dlatego stosuje kłamstwo. Dzięki powiedzeniu nieprawdy alkoholik odczuwa ulgę i może znowu swobodnie wypić, bez obaw o krytykę lub kontrolę. Nawet, gdy stan nietrzeźwości jest widoczny gołym okiem, alkoholik wyprze się wszystkiego, ponieważ tak właśnie działa cała choroba. Zdarza się, że alkoholicy są doskonałymi kłamcami i manipulatorami, przez co udaje im się wpłynąć na zdanie innych. Często jest to jedynie mechanizm obronny członków rodziny, którzy pragną, żeby to kłamstwo stało się prawdą, dlatego w nie wierzą. 

Alkoholik wyróżnia się również drażliwością, impulsywnością i agresją. Na każdą próbę powstrzymania przed piciem reaguje złością. Wszelkie oskarżenia powodują jedynie atak ze strony uzależnionego. Stawanie w obronie alkoholu jest inwestycją na przyszłość. Dzięki zaprzeczaniu problemowi alkoholik będzie miał wolność w związku ze spożywaniem alkoholu. Jego walka jest uzasadniona, ponieważ w momencie przyznania się do problemu będzie musiał zrezygnować z picia, a członkowie rodziny nie dadzą mu spokoju. 

Alkoholizm – jak przetrwać proces leczenia?

Leczenie alkoholizmu może przerażać uzależnionego, szczególnie, gdy pomyśli o tym, jak o długoterminowym zobowiązaniu. Ważne jest, aby zmienić podejście do leczenia i odbierać je w pozytywny sposób. Alkoholik nie może zbyt szczegółowo analizować początków leczenia. Cieszyć się należy każdym sukcesem. Nawet tym najmniejszym. Dla alkoholika każdy dzień to powód do dumy. Ważna jest stopniowa radość z osiąganych rezultatów. Trzeba odbierać jako sukces nawet najmniejsze, najmniej istotne osiągnięcia. To one budują ogólną motywację, bez której nie da się przejść przez proces leczenia sukcesywnie. Każdy alkoholik musi znaleźć silną motywację, która będzie chroniła go w każdej słabszej chwili. Słabo zmotywowany pacjent może sobie nie poradzić w życiu codziennym i przy najbliższym problemie może sięgnąć po alkohol. 

Czasami lepiej jest stopniowo rezygnować z alkoholu niż całkowicie wyeliminować go z życia. Wszystko jednak zależy od indywidualnych czynników. Alkoholik, który potrafi zachować umiar oraz kontrolę może być zadowolony z satysfakcjonujących efektów terapii. W końcu to właśnie brak kontroli uznawany jest za patologię spożywania alkoholu. 

Kolejną ważną kwestią jest edukacja. Nauka, informacje i przyswajanie wiedzy. Rosnąca świadomość oraz szerzenie cennej wiedzy są kluczowe w terapii antyalkoholowej. Uzależniony powinien zdawać sobie sprawę z tego, w jakim kierunku idzie terapia i czego może się spodziewać. Warto, aby potrzebną wiedzę zyskały również osoby z otoczenia alkoholika. Psychoedukacja w zakresie alkoholizmu pozwala na lepsze odnalezienie się oraz zrozumienie założeń terapii. Może być praktykowana, zarówno w grupie, jak i indywidualnie. 

Alkoholizm – jak wzbudzić awersję do alkoholu?

Aby przestać pić, alkoholik powinien poczuć wstręt oraz niechęć. Ciężko to uzyskać bez żadnych wspomagaczy. Ważne, by podczas leczenia wyeliminować wszystkie wyzwalacze, ponieważ one działają wręcz przeciwnie na alkoholika. Poszukujemy zatem czegoś, co pozwoli wyrobić nowe, negatywne zdanie o alkoholu. Alkoholicy mogą skupić się przede wszystkim na skutkach ubocznych, ponieważ to one są najbardziej bolesne. Nie chodzi tutaj przede wszystkim o problemy zdrowotne, ponieważ dla alkoholików znacznie gorsze mogą okazać się trudności w sferze rodzinnej lub zawodowej. Dzieci są często dobrą motywacją do zaprzestania picia. Zmiana postawy wobec alkoholu nie jest jednak prostym zadaniem. Z tego względu powstało coś, co ma wydobywać awersję do alkoholu. Mowa tutaj o wszywce alkoholowej. Ten wynalazek znacznie ułatwił funkcjonowanie alkoholików, szczególnie tych, którzy dopiero co zakończyli terapię w ośrodku zamkniętym i muszą zmierzyć się z rzeczywistością, w której czekają same pokusy. 

Wszywka alkoholowa Stargard to lek, który umieszcza się pod skórą. Jego interakcja z alkoholem jest bardzo toksyczna, dlatego zabronione jest picie alkoholu podczas działania leku (około 8 – 10 miesięcy). Objawy, które pojawią się po spożyciu alkoholu podczas działania esperalu są określane mianem najgorszych z możliwych. Alkoholik, który raz spróbował złamać zakaz picia alkoholu doświadczył prawdopodobnie najgorszych dolegliwości, co wzbudziło u niego silny wstręt. Ważne jest jednak, aby wszywka alkoholowa nie była jedyną metodą leczenia. Najlepiej działa w towarzystwie terapii. 

Po czym poznać alkoholika?

Wbrew pozorom nie musi to być osoba, która leży na ulicy z butelką wódki, ponieważ tak najczęściej wyobrażamy sobie alkoholika. Nie jest to jednak tak drastyczne w każdym przypadku. Owszem, w ostatnim stadium choroby bardzo często alkoholicy zostają zepchnięci na margines społeczny i tracą wszystko, co cenne w ich życiu. Bez pracy, pieniędzy, domu i rodziny lądują na ulicy i całkowicie oddają się piciu. Alkoholizm ma jednak zupełnie inne twarze, które nie do końca wskazują na chorobę. Mówi się, że alkoholika można poznać po twarzy. Zaczerwieniona, pełna zmarszczek twarz, na której widnieją podkrążone oczy to częsty widok w przypadku osób uzależnionych. Alkoholicy bardzo często są bardzo szczupli, wręcz wychudzeni, zaniedbani i niedożywieni. 

Alkoholikiem może być każdy. Nie ma co się sugerować wiekiem, płcią lub wykształceniem. Choroba nie jest zależna od tych czynników. Chorują nawet najmłodsi, w wieku 20 lat. Wszystko zależy od indywidualnej historii. Co ciekawe wyróżniony został specyficzny typ alkoholików, który jest szczególnie trudny do rozpoznania. Tacy alkoholicy zwani są wysoko – funkcjonujący. Ich wygląd, zachowanie oraz tryb życia mogą zupełnie nie wskazywać na zmaganie się z chorobą. Ich problemy zwykle wynikają ze stresu związanego z poważnym stanowiskiem oraz pracą, którą wykonują. Bardzo często kryją się pod maską zadbanych, wpływowych, młodych mężczyzn, którzy odnoszą szczególne sukcesy w świecie zawodowym. W takim przypadku postawienie diagnozy nie jest oczywiste. Problem stanowi także trudność w zauważeniu problemu przez bliskich. Zanim alkoholik dojdzie do momentu, w którym objawy będą widoczne choroba może już na dobre zakorzenić się w ich sposobie życia. 

Pozostańmy zatem wyczuleni nawet na najmniejsze sygnały ostrzegawcze i pamiętajmy, że choroba nie wybiera. Pod pozornym uśmiechem zawsze może się kryć poważny problem. Z tego względu szkolmy się i uczmy na temat powszechnych problemów, takich jak alkoholizm. Tylko w ten sposób możemy uchronić siebie i bliskich przed niszczącym życie nałogiem. Szybka interwencja może uratować życie ludzkie, a to się liczy najbardziej. Nie bójmy się prosić o pomoc. Możemy ją dostać wszędzie, wystarczy zakomunikować. 

 

«
»