menu

Jak naprawdę wygląda alkoholizm?

Opublikowano: 29 sierpnia 2022
jak-naprawde-wyglada-alkoholizm

Alkoholizm jest rodzajem uzależnienia. Uzależnienia są częstym problemem, z którym zmaga się wiele osób. Wszystko to, co okazuje się być szkodliwe najczęściej pomaga nam zminimalizować stres, który odczuwamy każdego dnia. Niestety alkoholizm bardzo szybko niszczy człowieka od środka. Destrukcyjne działanie używki dostrzegane jest dopiero w ostatnich stadiach. Wtedy jednak bardzo ciężko jest podjąć się jakiegokolwiek leczenia. 

Z początku alkoholik odczuwa niesamowitą radość związaną z działaniem alkoholu. Odczuwana euforia sprawia, że życie wydaje się piękniejsze. To wszystko napędza alkoholika do dalszego picia. Każde korzystne uczucie oraz pozytywna emocja związana z alkoholem napędza uzależnienie. Nałóg zaczyna się zawsze w ten sam sposób. W świecie pełnym trosk oraz zmartwień otoczenie podsuwa różne rozwiązania, które nie zawsze kończą się pozytywnie. Z początku sceptycznie podchodzimy do danej substancji. Jednak jej działanie bardzo szybko nas wciąga oraz z czasem całkowicie pochłania. Przez chwilę rzeczywiście czujemy się lepiej. Alkohol oddziałuje na nas euforycznie oraz antydepresyjnie. Mimo, że po drodze pojawiają się różne problemy – zdrowotne oraz psychiczne, decydujemy się kontynuować picie, nawet gdy efekt odczuwany jest chwilowo. W pewnym momencie alkohol powoduje więcej szkód niż korzyści, jednak ciągle go pijemy, aby poprawić swoje samopoczucie. 

Alkoholicy odczuwają, że jedynym sposobem na odzyskanie radości jest alkohol. Niestety i on w pewnym momencie okazuje się tragicznym wyborem. Alkoholik podczas swojej choroby traci rodzinę, znajomych, pracę, a przede wszystkim radość z życia. Każdy nałóg kończy się w ten sam sposób – lądujesz na samym dole, nieszczęśliwy i bez nadziei na lepsze jutro. Warto zatem zastanowić się zanim wypijemy kieliszek, ponieważ chwilę później może być za późno. 

Dlaczego mity alkoholowe szkodzą?

Mity alkoholowe sprzyjają usprawiedliwianiu picia. Alkoholik podejmując próby rzucenia nałogu może rezygnować na skutek zasłyszanych, nieprawdziwych informacji. Szkodliwe mity są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Alkohol jest bowiem najczęściej spożywaną substancją psychoaktywną na świecie. Bardzo łatwo jest wpłynąć na alkoholika, jeżeli chodzi o rezygnację z leczenia. 

Bardzo często dzieląc się z kimś naszymi przekonaniami nieświadomie odsuwamy go od leczenia. Warto zatem edukować się i poprawiać nierzeczywiste informacje, ponieważ w ten sposób zapobiegniemy społecznej nieświadomości. Alkohol stał się sposobem na rozrywkę, dlatego też łatwo jest wpaść w jego pułapkę. Coraz więcej osób w młodym wieku poznaje działanie używki. Nasze społeczeństwo wydało społeczne przyzwolenie na stosowanie tego typu substancji, przez co trudniej jest unikać alkoholu. 

Początki alkoholizmu.

Alkoholizm jest praktycznie niezauważalny na początku choroby. Nie pojawia się wtedy nic poza piciem w towarzystwie. Osoby z predyspozycjami do uzależnienia odkrywają niezwykle korzystne działanie używki, przez co łatwiej jest im funkcjonować. Doświadczają pozytywnych emocji, co jedynie skłania do kontynuowania picia. Uzależnienie zaczyna się w głowie, dlatego nie zawsze jesteśmy w stanie dostrzec jego pierwsze oznaki. Alkoholik nie zachowuje się, odbiegając od normy. Wszystkie jego zachowania są zrozumiałe i dość popularne. Do zmiany dochodzi jednak u niego w mózgu, gdy zaczyna myśleć o pozytywnym wpływie alkoholu na jego życie. W tym momencie pojawia się poważny problem, a choroba zaczyna postępować. Znajomi, rodzina oraz współpracownicy nie zauważają niczego szczególnego. Sam alkoholik będzie w całkiem przystępny sposób poszukiwać różnych okazji do spożywania alkoholu. Dużo zależy zatem od rodziny alkoholika, która jako pierwsza ma szansę zauważyć wszystkie nieprawidłowości oraz zmiany w zachowaniu. W miarę pogłębiania się uzależnienia dochodzą nowe, trudniejsze do okiełznania objawy choroby. Zachowanie drastycznie się zmienia, a alkoholik nie potrafi skutecznie ukrywać swoich czynów. 

Wiedząc, że jesteśmy w grupie ryzyka, mamy szasnę zareagować dużo wcześniej. Kluczowe jest wdrożenie czynności zapobiegawczych oraz zapoznać się trochę bliżej z danym zaburzeniem. Działajmy zanim będzie za późno, ponieważ im wcześniejsza faza, tym łatwiejszy proces leczenia. 

Na czym polega utrata kontroli alkoholika?

Jednym z objawów alkoholizmu jest utrata kontroli nad spożywanym alkoholem. Ma to miejsce, gdy alkoholik nie potrafi zatrzymać się w piciu. Każde spożywanie alkoholu musi według niego kończyć się upiciem. Problem pojawia się również w związku z powstrzymaniem się od picia, co stanowi dla niego dużą trudność. Każda propozycja napicia się alkoholu nie może wiązać się z odmową. Alkoholik traci zatem zdolność samodzielnego podejmowania decyzji. Każde jego działanie jest wynikiem oddziaływania uzależnienia. Alkohol może silnie ukierunkowywać każdy plan oraz czyn. Alkoholizm jest z tego względu bardzo niebezpieczny. 

Podczas upływu czasu trwania choroby alkoholik zaczyna tracić kontrolę nie tylko nad samym procesem picia używki, ale także nad całym swoim życiem. Rodzina i przyjaciele szybko odchodzą, ponieważ nie są w stanie znieść zachowania uzależnionego. Powoli dochodzi do zniszczenia każdej sfery w życiu osoby uzależnionej. Niestety przez działanie alkoholu nie da się tak łatwo z tego wyjść. W pewnym sensie uzależnienie staje się błędnym kołem, z którego nie ma drogi ucieczki. 

Alkoholik, który utracił kontrolę nad sobą powinien jak najszybciej rozpocząć leczenie. Szybko podjęte kroki pozwolą na lepszy proces leczenia oraz łatwiejsze wychodzenie z nałogu. To wszystko wymaga jednak wielu starań oraz cierpliwości. Nieleczona i zbagatelizowana choroba prowadzi do autodestrukcji, a w konsekwencji śmierci – w wyniku przedawkowania, choroby bądź ryzykownych działań, które są charakterystyczne dla alkoholików. 

Niebezpieczeństwo alkoholu – związek z alkoholizmem. 

Największym niebezpieczeństwem alkoholu jest jego powszechność oraz dostępność. W każdym miejscu, o każdej porze jesteśmy w stanie nabyć dowolną ilość alkoholu. Nasze społeczeństwo stworzyło również mnóstwo tradycji oraz nawyków, które obejmują spożywanie alkoholu. Chcąc wyrwać się z uzależnienia trudno jest trzymać się z daleka od substancji, która jest dosłownie wszędzie. Alkoholicy są narażeni na pełno wyzwalaczy, które utrudniają porzucenie nałogu. 

Niebezpieczeństwo alkoholu wynika również z szerokich skutków, za które odpowiada. Spożywanie nadmiernych ilości używki jest prostą drogą w stronę poważnych i trwałych uszkodzeń najważniejszych narządów w naszym organizmie. Ponadto wiele chorób psychicznych ma duży związek z alkoholizmem. Wszystko to sprawia, że alkoholizm wyniszcza całkowicie człowieka. 

Mimo pozornych pozytywnych skutków, dla których często zaczynamy przygodę z alkoholem, jak na przykład poprawa samopoczucia oraz odstresowanie się, alkohol odpowiada za same szkody. Na pewnym etapie choroby pozytywne efekty zupełnie znikają, a uzależnienie pozostaje. Bardzo łatwo się uzależnić się i zniszczyć sobie życie. 

«
»