menu

Alkoholizm – manipulacje, kłamstwa i ukrywanie. 

Opublikowano: 27 lipca 2022
alkoholizm-manipulacje-klamstwa-i-ukrywanie

Alkoholizm wiąże się z nagłą zmianą zachowania uzależnionego. Modyfikacje są widoczne szczególnie dla najbliższej rodziny chorego, ponieważ to oni znają go najlepiej. Bardzo popularne w uzależnieniu są kłamstwa. Aby ukryć problem z alkoholem uzależniony udaje przed innymi, a także przed samym sobą, że wszystko jest dobrze. Coraz częściej pije w samotności i ukrywa swoje spotkania alkoholowe. Kłamie co do ilości wypitego alkoholu, mimo że łatwo poznać po jego zachowaniu, że jest to nieprawda. 

Sposoby manipulacji uzależnionych znacznie wykraczają poza to, co przeciętny człowiek może sobie wyobrazić. Uzależnieni są tak dobrzy w manipulacji i nieuczciwości, że wielu osobom trudno jest zrozumieć, że nie są prawdomówni lub szczerzy w swojej mowie. To, co sprawia, że ​​uzależniony jest tak przekonujący, to fakt, że często wierzy we własną historię. Przy wysoce zniekształconym postrzeganiu rzeczywistości uzależnieni instynktownie manipulują, ponieważ są przekonani, że to co mówią jest prawdą. Alkoholicy bardzo często obwiniają innych za swój nałóg i przerzucają się poczuciem winy. Grają ofiarę, aby zmanipulować kimś, by osiągnąć swój cel. Łatwo jest im sprawić, aby ktoś zrobił to, o co proszą. Poczucie winy jest bardzo skuteczne i zmusza winnego do uległości. Z biegiem czasu członek rodziny, który odbiera alkoholikowi poczucie winy szybko się poddaje, aby uniknąć jego gniewu. Celem takiego zachowania jest sprawienie, abyś poczuł, że jesteś w złej sytuacji i że jesteś w jakiś sposób odpowiedzialny za naprawienie problemu alkoholika.

Uzależnieni manipulują, aby uzyskać to, czego chcą, karać innych i czuć się komfortowo. Nierzadko zdarza się, że rodziny opisują zachowania manipulacyjne i zaburzenia psychiczne występujące jeszcze przed wprowadzeniem substancji. Pacjenci cierpiący na alkoholizm mogą manipulować innymi, ponieważ nie czują się dobrze ze sobą. Czasami odpychają ludzi, ponieważ boją się odrzucenia. 

Alkoholizm – jak radzić sobie z zaprzeczeniem?

Rozmowy z uzależnionym różnią się w zależności od etapu, na jakim się znajduje. Zaprzeczenie może być całkowitą odmową wiary w istnienie problemu. Może to być również rozpoznanie, że może istnieć problem, który nie jest tak poważny, na jaki wskazuje nazwa alkoholizm. Porównania z innymi, którzy stracili dużo więcej jest powszechnym usprawiedliwieniem i manipulacją wobec siebie i innych. Wielu alkoholików uważa, że ​​nie mają problemu, ponieważ nadal są zatrudnieni i zarabiają pieniądze. Wspólnym mianownikiem zachowania większości alkoholików jest myśl, że każdy problem jest winą kogoś innego. Wielu również zaprzecza, że ​​potrzebują profesjonalnej pomocy i uważają, że mogą sami rozwiązać każdy problem. 

Rozmowa z osobą w fazie zaprzeczenia może być ciężko do przeprowadzenia dla niedoświadczonych osób. Najlepiej zostawić to specjalistom. Rozmowa z uzależnionym często kończy się jego obietnicami, które zostaną złamane, co buduje jedynie fałszywą nadzieją ze strony rodziny, że sprawy się poprawią. Alkoholik musi samodzielnie dostrzec potrzebę zmian, ponieważ bez tego nie ma szans na poprawę. Samo mówienie rzadko powoduje skok naprzód. Uzależniony musi ponosić odpowiedzialność. Jeśli alkoholik nie chce się zmienić po prostu tego nie zrobi. Najlepiej jest zwrócić się do psychologa, który może pomóc dotrzeć do takiej osoby bądź nakieruje rodziną, co powinna zrobić. 

Podczas rozmowy z alkoholikiem przedstaw swoje uczucie. Kiedy mówisz o swoich emocjach sprawiasz, że nie da się z tym sprzeczać. Kiedy w grę wchodzą uczucia druga osoba nie ma za wiele do powiedzenia. Mów głośno o tym, jak się czujesz, gdy alkoholik pije. Podczas każdej próby rozmowy przygotuj się na mnóstwo wymówek i manipulacji. Alkoholik dokładnie wie w jaki czuły punkt może uderzyć, abyś stwierdził, że niepotrzebnie angażujesz go w leczenie. Pamiętaj, aby nie rozmawiać pod wpływem alkoholu, ponieważ w ten sposób niczego nie osiągniesz. Być może alkoholik zgodzi się na leczenie, jednak na drugi dzień może mało z tego pamiętać. Rozmowa musi przebiegać na trzeźwo oraz być pozbawiona wszelkich negatywnych uczuć – nie oskarżaj, nie oceniaj i nie obwiniaj, ponieważ jedyne co osiągniesz to kłótnia i agresja ze strony uzależnionego. 

Alkoholizm – problem rodzin.

Alkoholizm jest poważną chorobą, która dotyka nie tylko samego uzależnionego, ale również jego najbliższej rodziny. Przebywanie z alkoholikiem grozi negatywnymi konsekwencjami. Na pierwszy ogień idą zerwane więzi rodzinne, które ciężko samodzielnie odbudować. W tym celu warto wybrać się na terapię. Członkowie rodziny są poddani kłamstwom i manipulacją przez co ciężko im normalnie funkcjonować. Poważnym zagrożeniem dla partnerów alkoholików jest współuzależnienie, które również wymaga profesjonalnego leczenia. 

Powodem, dla którego rodziny nie otrzymują pomocy w uzależnieniu, jest to, że czekają. Marnują czas na czekanie na właściwy czas, właściwe miejsce, właściwą sytuację… Lista wymówek może się ciągnąć w nieskończoność. Czasami czekanie może trwać tak długo, że uzależnienie zdąży odebrać życie ukochanej osobie. Rodziny nie korzystają również z żadnej pomocy, ponieważ uzależniony ma nad nimi zbyt dużą władzę. Są poddawani jego manipulacją i nie potrafią przejąć sprawy we własne ręce. Czasem łatwiej jest poddać się temu, co mówi alkoholik, aby nie wszczynać kolejnej niepotrzebnej kłótni. 

Alkoholizm – czym się wyróżnia uzależnienie od alkoholu?

  • Brak kontroli nad spożywanym alkoholem – może często przeplatać się z okresami kontroli, co sprawia, że nie ma podstaw, aby powstały jakieś podejrzenia. 
  • Ciągła fiksacja na alkoholu – konsekwentne planowanie życia wokół używki. Może to być ciągłe spotykanie się w barach lub pytanie o alkohol, który będzie dostępny w określonych sytuacjach towarzyskich. Takie wzorce powinny natychmiast wzbudzić zainteresowanie uzależnieniem od alkoholu. Brak alkoholu wiąże się z silnym niepokojem alkoholika. 
  • Brak motywacji i priorytetów – osoby uzależnione od alkoholu będą cierpieć na spadek wydajności w pracy lub szkole, przy jednoczesnym częstym usprawiedliwianiu swoich potknięć. Charakterystyczne są zaniedbania rodzinne, stres w związku i samookaleczanie. Waga uzależnienia jest znacznie większa niż stosunki rodzinne. 
  • Wahania nastroju – alkoholik odczuwa nieregularne emocje. Łatwo jest zauważyć charakterystyczną huśtawkę nastrojów. Dzieje się tak, ponieważ odstawienie alkoholu powoduje wahania nastroju. Co więcej, alkoholizm może ujawniać podstawowe problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym lęk lub chorobę afektywną dwubiegunową.
  • Problemy finansowe – uzależnienie od alkoholu jest finansowo wyniszczające. Alkoholicy poza wydawanymi pieniędzmi mogą zainteresować się ryzykownymi działaniami, takimi jak hazard lub zatargi z prawem, które również wielokrotnie wymagają dodatkowego pokrycia finansowego. Uzależnienie od alkoholu to także powód utraty pracy, a za tym idzie płynność finansowa. Grunt to szybkie zauważenie problemu zanim długi urosną, a problem wykroczy poza możliwości rodziny. 

 

«
»