menu

Czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii?

Opublikowano: 20 lipca 2021

Alkoholizm może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od tego, w jakim jest wieku, z jakiego pochodzi środowiska, a także jakim poziomem wykształcenia się odznacza. To czyni każdego człowieka równego wobec uzależnienia, które stanowi swojego rodzaju piętno – człowiek odczuwa wstyd, ukrywa je. Samo podjęcie leczenia traktowane jest jako oznaka słabości, porażki życiowej, przez co taka osoba próbuje okłamać zarówno siebie samego, jak i swoje otoczenie próbując wszystkich okłamać, twierdząc, iż choroba nie istnieje. Zdarza się jednak tak, że alkoholik próbuje walczyć ze swoimi skłonnościami, jednak robi to w tajemnicy przed innymi, prowadząc działania na własną rękę, bez fachowej pomocy. W ten sposób nie wyjdzie się z uzależnienia, a jedynie skazuje siebie na niepotrzebne niepowodzenia i frustracje z tym związane. Należy podkreślić, że na leczenie nigdy nie jest za późno i każdy, nawet w zaawansowanej chorobie alkoholowej może wrócić do trzeźwości. Należy tylko podjąć odpowiednie działania ze specjalistami.

Czym jest alkoholizm i jak go rozpoznać?

Alkoholizm jest efektem uzależnienia alkoholowego, który stanowi poważną chorobę psychiczną. Bardzo często alkoholicy cierpią z powodu depresji, nadmiernego stresu i niepokoju. Problemem jest także czas rozwoju choroby oraz bagatelizacja jej objawów. Rozwija się ona bardzo powoli, nawet latami. Ważne jest to, aby odpowiednio wcześnie wprost nazwać zaistniałą sytuację oraz niebezpieczne symptomy, a następnie na nie odpowiednio zareagować. W przeciwnym razie alkoholizm będzie nabierać na sile, aż dojdzie do jego chronicznego charakteru, gdzie wyjście z niego może być bardzo trudne.

W tym miejscu odpowiedz sobie szczerze na kilka pytań:

 • Czy sięgasz po alkohol aby się zrelaksować i rozluźnić?
 • Odczuwasz silną potrzebę napicia się napojów alkoholowych?
 • Nie wiesz kiedy przestać pić, tracisz nad sobą kontrolę?
 • Występują u Ciebie luki pamięciowe?
 • Stale usprawiedliwiasz i racjonalizujesz swoje picie i zachowanie?
 • Twierdzisz, że możesz odstawić alkohol kiedy tylko będziesz tego chciał? – to dlaczego do tej pory jeszcze tego nie zrobiłeś?

Teraz policz na ile pytań dałeś lub dałaś odpowiedź twierdzącą – najprawdopodobniej już masz problem z alkoholem.

Czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii?

Leczenie alkoholizmu jest możliwe, ale bardzo trudne i długotrwałe. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie nastawienie alkoholika do podjęcia leczenia, jego motywacja i chęci. Bez tych składowych może się nie udać, ponieważ wychodzenie z uzależnienia jest bardzo wymagające, sam proces może trwać nawet latami, przeplatając ze sobą wzloty, upadki, niepohamowane potrzeby, ból, ale i szczęście i sukcesy – zarówno te małe jak i te duże. Niestety walka nie będzie skuteczna bez udziału terapii. Bez niej alkoholik z całą pewnością nie przestanie pić, a nawet jeśli odstawi alkohol – zmiana będzie chwilowa i przy najbliższej okazji złamie zasady abstynencji. Jest to spowodowane tym, że alkohol pomaga mu regulować i opanować własne, często rozchwiane emocje. Jak wspomniano we wcześniejszej części tekstu – u podłoża alkoholizmu niejednokrotnie leżą czynniki psychiczne, takie jak depresja, samotność, pewne braki i niepowodzenia w różnych sferach życiowych, takich jak praca lub życie osobiste. Alkohol pozornie umożliwia zapomnienie o niedostatku, ukazując się jako lekarstwo na całe zło świata. Prawda jest taka, że napoje alkoholowe działają bardzo podstępnie – nie pomagają, a jedynie szkodzą pogłębiając już istniejące problemy, a także wywołując nowe.

Jak pokonać nałóg alkoholowy? – Dlaczego silna wola nie wystarczy?

Alkoholik, który nie podjął terapii nie będzie w stanie oprzeć się stale odczuwanej pokusie i potrzebie sięgnięcia po substancję psychoaktywną. Tym samym zmiana przyzwyczajeń oraz zachowań jest niemożliwa. Z tego powodu tak często podkreśla się znaczenie wyrabiania w sobie nowych umiejętności oraz nawyków. Dużo mówi się w tym aspekcie o budowaniu asertywności, utrzymywaniu silnej woli, a także nabywaniu umiejętności przezwyciężania pokus.  Bardzo często istnieje konieczność zmiany środowiska, wliczając w to zrezygnowanie z niektórych znajomości. Należy tutaj podkreślić fakt, iż mimo podjętych działań antyalkoholowych, człowiek, który już raz został zdiagnozowany jako alkoholik, pozostanie nim do końca życia. Tym samym można być tzw. niepijącym alkoholikiem, co generuje konieczność całkowitej i trwałej rezygnacji z napojów procentowych do końca życia, ponieważ jeden łyk alkoholu może spowodować nawrót choroby. Bardzo ważnym aspektem jest tutaj samokontrola.

Jak wyjść z alkoholizmu?

Alkoholizm jest bardzo złożonym problemem, niestety nieuleczalnym. Na szczęście za pomocom odpowiednich działań specjalistycznych można stale monitorować postępy danego Pacjenta, a także zatrzymać rozwój choroby, co skutecznie pomoże wrócić do normalnego życia. Należy jasno podkreślić, że nawet opieka fachowców na najwyższym poziomie w nowoczesnym ośrodku leczenia i terapii uzależnień będzie nieefektowna w momencie kiedy Pacjent będzie nieszczery, bez motywacji i ogólnie niechętny do jakichkolwiek podjętych działań. Tym samym – jeżeli alkoholik nie wykazuje chęci zmian na lepsze, nie można go do tego zmuszać, chyba że rodzina posiada sądowny nakaz leczenia. W innych przypadkach, jeżeli osoba uzależniona z różnych przyczyn uzna, że nie będzie realizować planu terapeutycznego, to jeżeli będzie chciał to sięgnie po alkohol. Warto w tym miejscu wyszczególnić czynniki, które pomocne są w osiągnięciu przez terapię pozytywnego skutku:

 • Zauważenie oraz głośne nazwanie własnego problemu z alkoholem przez osobę uzależnioną,
 • Duże zaangażowanie oraz podejmowania działań mających na celu pracę nad sobą,
 • Poważne podchodzenie do własnego problemu, a także udział we wszystkich sesjach terapeutycznych, angażując się,
 • Wykazywanie chęci do współpracy, aktywne korzystanie z wszelkich form pomocy,
 • Szczera chęć do zerwania z nałogiem, a także utrzymywanie wysokiej motywacji i samokontroli,
 • Zachowanie pełnej abstynencji już do końca swojego życia.

Jak rozpocząć terapię alkoholową?

Zgłoszenie się na wizytę w ośrodku leczenia i terapii uzależnień ma wiele korzyści i jest przydatne dla samych osób wykazujących problemy z alkoholem, jak i dla członków rodziny, którzy niemalże zawsze charakteryzują się wystąpieniem tzw. współuzależnienia. Dzięki działaniom terapeutycznym prowadzonym przez specjalistów w tego typu miejscach można poznać mechanizmy, jakie cechują uzależnienie. Stanowią one także bazę wiedzy, m.in. na temat rozpoznawania symptomów zbliżających się kryzysów, a także nauczą Pacjentów jak je zwalczać. Dzięki specjalistom można poznać techniki umożliwiające trwałe zmiany nawyków, sposobu myślenia, a także własnego zachowania. W ten sposób słabości i pokusy przestaną być aż tak groźne – Pacjent będzie czuć, że nad nimi panuje, mając poczucie sprawstwa i sukcesu.

Grupy wsparcia mają także inne atuty – przede wszystkim biorąc udział w terapii grupowej można w bezpieczny dla siebie sposób wymienić się własnymi doświadczeniami, a także uzyskać odpowiednie wsparcie ze strony osób, które znajdują się w podobnej sytuacji. W ten sposób łatwiej będzie przetrwać gorsze chwile, dążąc do celu. Dodatkowo na mocy psychoterapii można odnaleźć w sobie dawne zasoby, a także żyć w poczuciu sensu egzystencji, ucząc konstruktywnych sposobów radzenia sobie z własnymi problemami.

Wychodząc naprzeciw swojemu problemowi należy pamiętać, że skuteczność terapii i leczenia w głównej mierze uzależnione jest od zaangażowania oraz stopnia determinacji samej osoby uzależnionej. Tym samym, jeżeli już Pacjent zrobił pierwszy krok, nie powinien tego zmarnować.

«
»