menu

Co zrobić z domownikiem, który cierpi na alkoholizm?

Opublikowano: 13 lipca 2022
co-zrobic-z-domownikiem-ktory-cierpi-na-alkokolizm

Życie z alkoholikiem niesie ze sobą wiele trudności. Wszyscy domownicy odczuwają uzależnienie jednego członka rodziny. Alkoholik zmienia swoje zachowanie i staje się zupełnie inną osobą. Jako pierwsi dostrzegają to właśnie osoby mieszkające z nim. Uzależnienie dotyka ich równie mocno i pozostawia skazy w psychice. W takim domu panuje wiele emocji, zwykle tych negatywnych. Wszyscy odczuwają wstyd, zmieszanie, bezradność oraz lęk. Alkoholik niszczy także ich zdrowie, a jego działania ranią całą rodzinę. Poradzenie sobie z mieszkaniem z alkoholikiem to nie lada wyzwanie. Przede wszystkim warto zasięgnąć porady psychologa, ponieważ może on nakierować nas, co powinniśmy zrobić. 

Wsparcie alkoholika wymaga również dużo starań. Każdy bliski dąży do skłonienia do leczenia osoby uzależnionej. Nie ma jednak nic trudniejszego niż przekonanie kogoś, kto uważa, że wszystko z nim w porządku, do leczenia uzależnienia. Musimy uzbroić się w cierpliwość oraz zastosować wszystkie chwyty, które mogą pomóc. 

Wiele osób nie radzi sobie z przekonaniem alkoholika do zauważenia nałogu. Wszystkie rozmowy prowadzone w stanie nietrzeźwości nie przyniosą odpowiednich rezultatów. Alkoholik musi być trzeźwy oraz świadomy rozmowy. Przede wszystkim należy się wystrzegać oskarżania i krytykowania. Alkoholik na każdy atak zareaguje silną agresją oraz może to powiększać nałóg. Rozmowa musi być zatem przeprowadzona w sposób spokojny i przemyślany. Warto jest pokazać konsekwencje alkoholizmu i wpływ na członków rodziny. Trzeźwy alkoholik często zmaga się z silnym kacem, któremu towarzyszy poczucie winy. Można je wykorzystać jako element pomocniczy w przekonywaniu. Kac odbiera siły i przybija wewnętrznie człowieka. Dlatego też jest to najlepszy moment na rozmowy. 

Jak pomóc alkoholikowi unikać nałogu?

Unikanie nałogu to przede wszystkim unikanie wyzwalaczy. Każdy alkoholik posiada swoje indywidualne wyzwalacze, czyli bodźce, które wywołują w nim chęć spożywania alkoholu. Ze względu na to, że może to być dosłownie wszystko (od osób po miejsca i rzeczy) nieraz ciężko jest usunąć z życia dane zjawiska. To co możemy powinniśmy w pierwszej kolejności wyeliminować. Jako najbliżsi jesteśmy w stanie pomóc w wielu kwestiach. Miejsce zamieszkania alkoholika powinno ulec drastycznej zmianie. W razie możliwości usuńmy z domu wszystkie artykuły i trunki, aby bezpiecznie było przebywać we własnym domu. Alkoholizm wymaga bezustannych starań, dlatego trzeba próbować różnych rozwiązań. Dużo może pomóc odbudowywanie stosunków rodzinnych. Rodzina ma szansę zbliżyć się do siebie i pomóc alkoholikowi zapomnieć o starych nawykach. Życie może odzyskać blask, jeżeli powrócą dawne zainteresowania. Alkoholik powinien uczyć się spędzać czas wolny inaczej niż w formie picia alkoholu. Warto także pomyśleć o zmianie towarzystwa, w którym obraca się alkoholik. Lepsze grono znajomych może pozytywnie wpłynąć na działania uzależnionego. 

Jak rodzina alkoholika cierpi z powodu nałogu?

Jednym ze skutków alkoholizmu jest zanik więzi rodzinnych. Wszyscy członkowie rodziny mierzą się z wyniszczającym nałogiem. Często dochodzi do rozpadów małżeństw i związków. Ciężko jest prowadzić relację z alkoholikiem, który nie chce się leczyć. Zbagatelizowanie problemu z kolei ciągnie w dół drugiego małżonka prowadząc do współuzależnienia. Bardzo często też osoby, które nie potrafią sobie poradzić z alkoholikami zaczynają same pić, aby uciec od problemu. 

Dużo problemów spada również na najmłodszych członków rodziny. Dzieci doświadczają w przyszłości poważnych problemów interpersonalnych. Ze względu na naukę poprzez obserwację dzieci w dorosłym życiu często powielają dany schemat i również uzależniają się od alkoholu. Spowodowane jest to także dziedzicznością genu skłonności do uzależnień. Wyodrębniony został także syndrom DDA – dorosłe dzieci alkoholików. Prezentuje on trudności w funkcjonowaniu osób, które wychowywały się w domu alkoholika. 

Rodzina alkoholika doświadcza wielu negatywnych emocji, bardzo często również skrajnych nastrojów, które mogą być ciężkie do zniesienia. Członkowie mogą się obwiniać bądź wstydzić uzależnienia swoich najbliższych. Powoduje to poważne trudności przejawiające się w codziennym życiu. Bardzo skomplikowane okazuje się także współuzależnienie, które nie oznacza tak jak wiele osób myśli wspólnego picia. Współuzależnienie jest stanem ukrywania problemu z alkoholem. Najczęściej partnerzy alkoholika udają przed sobą, innymi członkami rodziny i całym światem, że nie ma żadnego problemu. Zwykle jest to powodem jeszcze większego pogorszania się nałogu, ponieważ dana osoba traci swoje życie na kontrolę alkoholika, co on odbiera negatywnie. Chroniąc kogoś przed uzależnieniem pamiętajmy, aby chronić również siebie, ponieważ bardzo łatwo jest stracić rozum w obliczu problemu. Uzależnienia są podstępne i utrudniają życie wszystkich osób, które żyją wokół alkoholika. Z tego względu często alkoholizm wymaga terapii całej rodziny. Kluczowe jest, aby uczestniczyli oni w spotkaniach i także czerpali wiedzę o chorobie oraz nabyli wiedzy jak sobie z tym radzić. 

Czy uzależnienie niszczy relacje?

Osoby uzależnione lekceważą swoje obowiązki oraz relacje, które nie mają związku z pogłębianiem nałogu. Relacje damsko – męskie w obliczu alkoholu stają pod znakiem zapytania. Alkoholik, który nie chce się leczyć jest zwykle złym partnerem. Relacja ma szanse przetrwać, jeżeli alkoholik zdecyduje się szybko leczyć. Uzależnienie nie musi oznaczać wyroku. Każda relacja ma szansę przetrwać, gdy się o nią staramy. 

Inaczej ma się sytuacja, gdy dwoje partnerów jest uzależniona od alkoholu. Taka relacja nie ma szansy na dłuższe przetrwanie, ponieważ jeden uzależniony może ciągnąć drugiego w dół. Kiedy jedna osoba przechodzi kryzys i nie może się powstrzymać przed spożyciem alkoholu może sprawić, że partner również podda się w walce. Dwóch alkoholików zestawionych razem może jedynie niszczyć się nawzajem. Takie relacje są niezalecane. 

Alkoholik, który chce rozpocząć nową relację musi odczekać, aż nauczy się odpowiednio żyć samemu. Rozpoczęcie nowego stylu życia oraz nauka nowych nawyków może okazać się długim procesem. Na początku należy skupić się na sobie samym. Alkoholik, który wchodzi w proces zdrowienia powinien stale uczyć się życia bez alkoholu i przyzwyczajać się do stałej abstynencji. Nowa relacja może wybić go z rytmu i rozkojarzyć. Początki procesu leczenia powinny posiadać raczej spokojny przebieg nie wspierany nagłymi silnymi emocjami. Alkoholizm ma duży związek z emocjami, dlatego warto jest wyleczyć umiejętność przeżywania emocji. Terapia jest zatem koniecznością, którą trzeba przeprowadzić jak najszybciej. Alkoholik musi przećwiczyć funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Sama nauka mechanizmów choroby zajmuje sporo czasu. Przyjaźnie są tutaj wskazane. Trzeba jednak zwracać dużo uwagi na osoby, z którymi rozpoczynamy kontakt. Otoczenie alkoholika może mieć szkodliwy wpływ, jeżeli jest nieodpowiednio dobrane. 

 

«
»