menu

Alkoholizm – jak naprawdę wygląda uzależnienie od alkoholu?

Opublikowano: 24 czerwca 2022
alkoholizm-jak-naprawde-wyglada-uzaleznienie-od-alkoholu

Uzależnienie od alkoholu jest znacznie poważniejsze niż większość ludzi myśli. Przede wszystkim różni się od stereotypowego obrazu alkoholika. Nasze społeczeństwo stworzyło powszechny model osoby uzależnionej od alkoholu. Jednak na przestrzeni czasu oraz pod wpływem rozwoju cywilizacji alkoholizm zmienił swoją postać i coraz ciężej jest go odkryć. Postawienie diagnozy na osobie, która pozornie wygląda jakby jej życie było idealne nie jest łatwe. W dzisiejszych czasach niejednokrotnie mamy do czynienia z wysoko funkcjonującym alkoholikiem, który jest młody, prowadzi biznes i wygląda wyjątkowo zadbanie. Z tego względu osoby bliskie bardzo późno zauważają jakikolwiek problem, a każdą zmianę zachowania traktują jako reakcję na stres. Tymczasem choroba postępuje i zaczyna opanowywać życie alkoholika. 

Uzależnienie bardzo silnie oddziałuje na każdą sferę naszego życia. W jednej chwili stajemy się więźniami własnego mózgu, który kontroluje każdy nasz ruch. Alkoholicy cierpią z powodu bezsilności, którą odczuwają wobec alkoholu. Nic nie jest tak silne jak używka. Alkohol panuje nad każdą myślą działaniem, zachowaniem oraz uczuciem uzależnionego. Dlatego też zmienia się w kompletną marionetkę, której zachowanie różni się znacznie od tego, które widują bliscy na co dzień. To właśnie oni zwykle zauważają niepokojące sygnały. 

Uzależnienie niszczy życie rodzinne, powoduje rozwody, rozstania oraz często jest odpowiedzialne za utratę pracy oraz płynności finansowej. Dużo problemów dotyczy również zdrowia fizycznego oraz psychicznego uzależnionego. Choroby alkoholików bardzo szybko prowadzą do śmierci i są trudne do wyleczenia.

Jak alkoholizm wpływa na rodziny? 

Alkoholizm jest chorobą całej rodziny, ponieważ działania jednego z członków zwykle mają swoje konsekwencje wpływające na pozostałych. Uzależnienie nie powinno być odbierane jako indywidualna choroba, ponieważ szkodzi także innym osobom. Bardzo często dochodzi do współuzależnienia małżonków. Osoby, których dotyka współuzależnienie oszukują samych siebie i przekonują wszystkich, że nic złego się nie dzieje. Takie osoby cierpią w milczeniu i dotykają ich różne skrajne emocje, z którymi ciężko im sobie poradzić. Współuzależnienie spowodowane jest mechanizmem wyparcia. Partnerzy są przerażeni rozwojem choroby, martwią się o problemy w rodzinie oraz co pomyślą inni, dlatego starają się przekonać, że wszystko jest w porządku. Strach i lęk towarzyszą wszystkim domownikom, również najmłodszym, których życie drastycznie się zmienia. To właśnie dzieci mają wiele problemów przez problemy wynoszone z domu. Alkoholizm jest chorobą dziedziczną. Zwykle dziedziczymy jakiś procent skłonności do popadania w uzależnienia, co prowadzi do powielania niewłaściwego modelu rodziny. 

Po czym poznać osobę współuzależnioną? 

Współuzależnienie rozpoznajemy na podstawie najbardziej charakterystycznych objawów. Najczęściej jest to:

  • Podporządkowywanie całego swojego życia do alkoholika,
  • Ukrywanie problemu z alkoholem przed innymi członkami rodziny,
  • Koncentracja na partnerze alkoholiku,
  • Silny i bezustanny stres,
  • Kontrolowanie działań alkoholika,
  • Utrata zadowolenia z życia i obniżenie poczucia własnej wartości,
  • Wyparcie bądź zatajanie problemu alkoholika,
  • Podatność na manipulacje ze strony uzależnionego,
  • Poczucie winy spowodowane piciem przez członka rodziny.

Współuzależnienie jest stanem patologicznym, z którego ciężko jest samodzielnie wyjść. W takich sytuacjach obie osoby potrzebują pomocy. Z tego względu bardzo często terapia uzależnień obejmuje także najbliższą rodzinę uzależnionego. 

Czy związek alkoholika ma szansę przetrwać?

Każda relacja może przetrwać, gdy obie osoby się starają. W tym wypadku uzależniony musi koniecznie jak najszybciej zgłosić się na terapię, ponieważ dalsze stadia choroby są coraz cięższe do odratowania. Silne relacje mają szansę przetrwać, jeżeli alkoholik wykazuje dużą motywację do zmiany. Jedno jest pewne – związek dwóch alkoholików to katastrofa, która prędzej czy później doprowadzi do poważnych skutków. Nawet jeżeli alkoholicy są w stanie trzeźwości i przeszli już przez proces terapii to bardzo trudno będzie im pielęgnować taką relację. Uzależnienie w każdej chwili może powrócić u jednej z osób, a wtedy obie skazane są na nawrót choroby. Tego typu związku są toksyczne i narażone na wspólną porażkę. Ważne, aby alkoholik miał stabilne osoby, które w chwili zwątpienia będą miały siłę zatrzymać go przed sięgnięciem po alkohol. Emocje odgrywają ogromną rolę w chorobie alkoholowej. Zbyt duże nasilenie negatywnymi uczuciami może skłaniać do sięgnięcia po alkohol. Z tego względu warto jest trenować swoje emocje i korzystać z różnych technik łagodzących stres oraz negatywne emocje. 

Relacje alkoholików – sposoby na wyjście z nałogu. 

Relacje interpersonalne odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Aby prawidłowo funkcjonować musimy otaczać się odpowiednimi osobami. Alkoholicy bardzo często obracają się w towarzystwie innych osób zażywających różne używki. Wpływ grupy społecznej bardzo silnie oddziałuje na obciążoną psychikę uzależnionego. Wiele osób nie ma w sobie na tyle dużo silnej woli, aby odmówić. Z tego względu zmiana znajomych jest kluczowa po zakończeniu terapii. Alkoholicy powinni znaleźć grono znajomych, które również żyje w abstynencji. Świetnym rozwiązaniem jest dołączenie do grupy organizującej spotkania AA – anonimowych alkoholików. Tego typu uczestnictwo pomoże nawiązać nowe znajomości z osobami, które dzielą się swoimi problemami na tle grupy. Nawiązywanie bliskich relacji o charakterze romantycznym powinno poczekać aż wszystkie sprawy zostaną odpowiednio ułożone w głowie. Alkoholik musi przepracować każdy problem na terapii, aby być przygotowanym na głębsze relacje. Jego choroba powinna pozostać w uśpionym stanie do końca życia. 

 

 Jaką rolę w alkoholizmie odgrywa społeczeństwo?

Alkoholizm jest problemem całego świata, ponieważ alkohol rozprzestrzenił się wszędzie na szeroką skalę. Jednym z przyczyn rozwoju alkoholizmu jako patologii społecznej jest społeczne przyzwolenie na stosowanie tego typu substancji. Na uzależnienie od alkoholu składają się tradycje, nawyki oraz zwyczaje. Życie wśród innych ludzi ma na nas ogromny wpływ. Społeczeństwo i rozwój cywilizacji są zatem w jakimś stopniu winne rozwojowi choroby alkoholowej. Toksyczne relacje i przebywanie w otoczeniu nieciekawych osób są powodem tworzenia się alkoholizmu. 

Społeczeństwo i alkohol wzajemnie na siebie oddziałują. Alkoholizm wpływa na życie innych, nawet nieznajomych ludzi. Uzależnienie popycha nas do różnych nieodpowiedzialnych i nieprzemyślanych działań, które często są szkodliwe społecznie. Alkoholicy wdają się w bójki, kradną oraz powodują wypadki drogowe. Są odpowiedzialni za wiele tragedii, a ich nałóg dotyka nie tylko ich rodziny. Mentalność naszego kraju pozwala na spożywanie alkoholu zawsze i wszędzie. Każda impreza odbywa się w towarzystwie różnorodnych trunków, dlatego też alkoholizm ewoluuje i coraz więcej osób cierpi z jego powodu. 

 

«
»