menu

Alkoholizm: zastrzyk zrobi z ciebie abstynenta

Opublikowano: 31 maja 2022
alkoholizm-zastrzyk-zrobi-z-ciebie-abstynenta

Alkoholizm to poważna choroba, która wymaga długiego leczenia. Samodzielne próby leczenia w domu są nieskuteczne, a leczenie w państwowych placówkach zwykle jest niekompletne i trzeba czekać na nie bardzo długo. Obecnie doskonałą alternatywą są prywatne ośrodki leczenia uzależnień, które oferują kompleksowe leczenie oraz pełne wsparcie w trakcie trwania leczenia, oraz po jego zakończeniu. 

Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia leczenia uzależnienia jest abstynencja. Przed rozpoczęciem leczenia należy przerwać ciąg alkoholowy i całkowicie pozbyć się wszelkich toksyn alkoholowych nagromadzonych w organizmie. 

Jedną z metod pomocniczych leczenia uzależnienia od alkoholu jest zastrzyk antyalkoholowy, zawierający substancję czynną Disulfiram. Pozwala on na skuteczne pozostanie w trzeźwości, co w przyszłości przekłada się na sukces w leczeniu choroby alkoholowej.

Czy zastrzyk antyalkoholowy może zaszkodzić?

Zastrzyk antyalkoholowy jest w znaczącej większości przypadków nieszkodliwy pod warunkiem, że pacjent zachowa abstynencję.

Może jednak zdarzyć się, że wystąpią objawy niepożądane takie jak senność, nudności, metaliczny posmak w ustach, bóle głowy czy szybciej odczuwane zmęczenie. Mogą wystąpić również pogorszenie się nastroju oraz reakcje alergiczne skóry. 

W przypadku zaobserwowania u siebie jakiegokolwiek z powyższych objawów należy zgłosić się do lekarza, który wykonywał zabieg, w celu konsultacji oraz sprawdzenia, co się dzieje. Warto pamiętać, że takie przypadku są niezwykle rzadkie, zwłaszcza, gdy pacjent podczas wywiadu lekarskiego kwalifikującego do zabiegu, był z lekarzem całkowicie szczery i nie zatajał żadnych informacji na temat swojego zdrowia.

Czym jest ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy jest nieustającym przez pewien czas stanem upojenia alkoholowego. Zjawisko to dotyczy przede wszystkim osób uzależnionych od alkoholu, ale nie zawsze. Czasem w ciąg alkoholowy wpaść może osoba, która nie jest uzależniona, powinien to być jednak dla niej sygnał ostrzegawczy, by przyjrzeć się bliżej swojemu zachowaniu i stosunkowi do alkoholu. 

Podczas trwania ciągu alkoholowego zazwyczaj występują objawy tak zwanego zespołu abstynencyjnego, a dzieje się to gdy organizm domaga się kolejnej dawki alkoholu. Wówczas alkoholik, by je złagodzić oraz zaspokoić swój głód alkoholowy, sięga po kolejną dawkę alkoholu, co powoduje, że nieustająco pozostaje w stanie upojenia alkoholowego. 

Ciągi alkoholowe doprowadzają to całkowitej utraty kontroli nad swoim życiem, co doprowadza do zaniedbywania swoich obowiązków domowych i zawodowych. Niestety częstym skutkiem takiego zachowania jest utrata więzi z rodziną, kontaktów z przyjaciółmi czy zwolnienie z pracy.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Disulfiramu?

Choć Disulfiram jest niezwykle pomocny przy leczeniu uzależniania od alkoholu, to niestety nie każda osoba może sobie pozwolić na skorzystanie z zastrzyku czy wszywki.

Przede wszystkim należy pamiętać, że uczulenie na Disulfiram lub jakąkolwiek inną substancję zawartą w leku wyklucza z zastosowania tej metody. Również różne choroby powodują, że nie będzie można zastosować zastrzyku. Powód jest prosty – leki przyjmowane na część schorzeń w połączeniu z Disulfiramem mogą zaostrzyć objawy chorób oraz niewydolności.

Pacjenci, którzy borykają się z niewydolnością serca, niedokrwistością, nadciśnieniem czy zaburzeniami psychicznymi takimi jak psychozy, będą musieli znaleźć alternatywne rozwiązanie dla terapii zastrzykiem antyalkoholowym. Choroby takie jak cukrzyca, padaczka, choroby nerek, wątroby oraz układu oddechowego powodują, że do Disulfiramu należy podchodzić ze szczególną ostrożnością. Jak wspomniano wcześniej, leki przyjmowane na te schorzenia w połączeniu z zastrzykiem mogą zaostrzyć objawy choroby, co pogorszy stan zdrowia pacjenta.

Nie oznacza to jednak, że pacjent powinien zatajać informacje o swoich chorobach i alergiach na wizycie kontrolnej, na której lekarz kwalifikuje do zabiegu. Przemilczenie swoich chorób może być tragiczne w skutkach – trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych, konieczność natychmiastowej hospitalizacji, a nawet śmierć.

Terapia alkoholowa – skuteczne leczenie alkoholizmu

Kompleksowe leczenie uzależnienia od alkoholu jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu i powrotu do zdrowia. Bardzo ważnym elementem każdego leczenia jest psychoterapia, która składa się na sesje indywidualne oraz grupowe. 

Podczas spotkań z terapeutą omawia się najróżniejsze tematy i stosuje różne techniki terapeutyczne, oczywiście wszystkie odpowiednio dostosowane do pacjenta, jego poziomu uzależnienia oraz etapu leczenia, na którym obecnie się znajduje. Ważnym elementem w terapii jest przygotowanie osoby uzależnionej do życia w trzeźwości oraz do samodzielnej dalszej kontroli po zakończonym leczeniu.

Leczenie alkoholizmu – etapy

Leczenie alkoholizm to proces, który wymaga zastosowania wielu etapów oraz metod, by móc spodziewać się stuprocentowych efektów. Najbardziej istotne elementy terapii to:

 • uświadomienie sobie oraz przyznanie przed sobą oraz terapeutą, że ma cię problem alkoholowy i chce się go leczyć;
 • zdiagnozowanie problemu w oparciu o wywiad lekarski, testy psychologiczne oraz przeprowadzone badania lekarskie;
 • dobór odpowiedniej ścieżki terapii wraz z najlepszymi metodami leczenia – należy pamiętać, że każde uzależnienie jest inne i należy dobrać metody leczenia indywidualnie do każdego pacjenta;
 • zrozumienie własnego uzależnienia, poznanie i nauka emocji, które mu towarzyszą – wszystko pod okiem terapeuty podczas indywidualnych sesji psychoterapeutycznych;
 • wdrożenie indywidualnie ustalonej ścieżki leczenia, na którą składają się między innymi różne elementy terapii podtrzymującej, spotkania grup wsparcia, indywidualne sesje terapeutyczne, znalezienie najlepszej motywacji do walki z chorobą oraz pozostania w trzeźwości.

Alkoholik po zakończeniu terapii alkoholowej powinien kontynuować spotkania w grupach wsparcia oraz korzystać z dodatkowych metod, które pomogą mu pozostać  trzeźwości.

Leczenie alkoholizmu – i co dalej?

Skuteczne leczenie alkoholizmu zależy od wielu czynników, jednak jednym z bardzo ważnych warunków wyjścia z choroby, jest sama chęć wyzdrowienia oraz cierpliwość i determinacja. Alkoholik po zakończonej sukcesem terapii powinien jednak przestrzegać poniższych zasad, by nie powrócić do nałogu:

 • konsekwentnie odmawiać alkoholu, gdy jest nim częstowany przy różnych okazjach;
 • poinformować swoje najbliższe środowisko o problemie z alkoholem;
 • zrezygnować całkowicie z alkoholu w swoim życiu – nie kupować go w prezencie, nie posiadać żadnego alkoholu w domu, nie polewać innym alkoholu;
 • odciąć się od dawnego towarzystwa, z którym się piło;
 • unikać osób będących pod wpływem alkoholu;
 • całkowicie zrezygnować ze wszystkich produktów zawierających alkohol oraz słodyczy lub deserów z alkoholem;
 • dbać o nawodnienie organizmu;
 • uczestniczyć w spotkaniach grup wsparcia dla niepijących alkoholików.

Osoba po zakończonej terapii musi mieć świadomość, że alkoholizm to choroba, która zostanie z nią do końca życia. Ważne jest zatem to, by panować nad sobą nawet gdy uda się wyjść z nałogu, by nie powrócić do kolejnych wyniszczających organizm ciągów alkoholowych.

 

«
»