menu

Alkoholizm – dlaczego tak wiele ludzi cierpi z powodu uzależnienia od alkoholu?

Opublikowano: 10 czerwca 2022
alkoholizm-dlaczego-tak-wiele-ludzi-cierpi-z-powodu-uzaleznienia-od-alkoholu

Działanie alkoholu jest znane każdemu z nas. Ten specyficzny i przyjemny stan, który wywoływany jest oddziaływaniem etanolu na mózg odbierany jest pozytywnie i zachęca do dalszego skorzystania z używki. Alkohol błyskawiczne przenika do naszego mózgu prowadząc do zmiany zachowania. Zmiany, które pojawiają się na skutek działania alkoholu są zależne od ilości, którą wypijemy. Wraz ze stężeniem alkoholu we krwi rosną także objawy, które stają się w pewnym momencie niebezpieczne i zagrażające zdrowiu oraz życiu. Popularność alkoholu jest zawdzięczana jego euforycznemu oraz przeciwbólowemu oddziaływaniu. Wiele osób uznaje go za najlepsze lekarstwo na zmartwienia. W uzależnieniu znaczenie mają czynniki genetyczne, społeczne i osobiste. Jeden z nich może doprowadzić do rozwoju choroby. 

Alkohol przenosząc się do naszego organizmu opanowuje wszystkie komórki i narządy. Uzależniamy się od efektów, które pojawiają się w stanie upojenia. Trzeba pamiętać, że alkohol jest niebezpieczny, a jego duże ilości mogą doprowadzić do porażenia ośrodkowego układu nerwowego, co w konsekwencji powoduje śmierć. Szerzenie wiedzy na temat alkoholizmu i skutków nadużywania substancji psychoaktywnych może uratować wiele istnień. Alkohol stał się popularny ze względu na problemy, które opanowały nasz świat. Żyjemy w czasach trudnych, które generują masę trudności. Jest to prosta droga do alkoholizmu. Uzależnić się jest bardzo łatwo, z kolei wyjście z alkoholizmu w niektórych sytuacjach przekracza możliwości osób chorych. Pamiętajmy o tym zanim sięgniemy po kieliszek. 

Proces stawania się alkoholikiem.

Do uzależnienia prowadzi długa droga, której przejście zajmuje nawet kilka lat. Alkoholik potrzebuje czasu zanim przejdzie przez wszystkie stadia choroby. Alkoholizm nie zaczyna się groźnie i nie ma od samego początku powodów do obaw. W pierwszej fazie nie przypomina niczego innego niż spotkania towarzyskiego z dodatkiem alkoholu. W tym momencie zauważamy korzyści płynące z otępiającego działania używki i pozwalamy sobie na wzrost tolerancji na alkohol. Pijemy z umiarem, dlatego nic nie wskazuje na rozwój problemu. Druga faza zaczyna się pierwszymi lukami w pamięci. Alkoholicy doświadczają zaburzeń pamięci i nie wiedzą co się działo podczas ich picia. Każda okazja do picia jest dobra, dlatego alkoholik poszukuje powodów do spotkań. Zdarzają mu się okresy poczucia winy, które są wywoływane ilościami alkoholu, które spożył. Na tym etapie spokojnie da się uniknąć wszelkich podejrzeń związanych z chorobą alkoholową. Kolejna faza informuje nas o poważnym stanie alkoholika – zanika u niego kontrola nad spożywaną ilością alkoholu oraz występuje trudność w zachowaniu trzeźwości. Uzależniony nie chce przeżywać kaca na drugi dzień, dlatego upija się coraz częściej. O poważnym problemie informuje nas również brak zainteresowania rodziną oraz obowiązkami. W tym momencie może dojść do utraty pracy bądź zerwania więzi rodzinnych. Ostatni etap jest zdecydowanie najgroźniejszy. Informuje nas o pełnym uzależnieniu przy współwystępowaniu wszystkich objawów choroby. Dochodzi do zatracenia się w ciągach alkoholowych i piciu, aby nie doświadczyć syndromu abstynenckiego. W fazie chronicznej powinno poddać się leczeniu, ponieważ alkoholik zagrożony jest śmiercią. Przyczynić się do niej mogą wykańczające organizm ciągi alkoholowe oraz duże stężenie używki we krwi. Podczas ostatniej fazy spada tolerancja na alkohol i uzależniony bez problemu może upić się znacznie mniejszymi dawkami niż wcześniej. Takie życie kompletnie niszczy człowieka i jego pozycję w społeczeństwie. Alkoholik traci sens życia i egzystuje jedynie, aby pić. 

Wbrew stereotypowym opisom alkoholika choroba może dotyczyć każdego, bez względu na wiek, płeć lub status społeczny. Coraz częściej spotykamy się z alkoholikami, którzy wyglądają dobrze, są młodzi, dbają o siebie i zarabiają dużo pieniędzy. Jest to ważne, aby wiedzieć, że choroba nie wybiera określonego typu ludzi, ponieważ w związku z małym doinformowaniem ludzi nikt nie zauważa problemu rodzącego się tuż obok. 

Do czego może nas zaprowadzić alkoholizm?

Odpowiadając krótko: do kompletnej destrukcji. Życie alkoholików staje się kontrolowane przez używkę i nie posiada żadnej wartości. Alkohol opanowuje jego myślenie i nie dopuszcza niczego innego. Alkoholik cierpi, a co ważniejsze jego rodzina również. Niekiedy nawet społeczeństwo zostaje dotknięte, z powodu działań osoby uzależnionej. Zwykle uzależnienie prowadzi do utraty pracy oraz kłopotów finansowych. Alkoholik oddala się od rodziny i przestaje uczestniczyć w życiu codziennym. Jego działania dotykają najbliższych prowadząc do różnorodnych problemów. Dom, który wcześniej miał wspaniałe wartości pewnego dnia zupełnie znika. W jego miejscu pojawiają się kłótnie, awantury, przemoc domowa oraz stała agresja. Dzieci alkoholików są rozdarte, a w życiu dorosłym nie potrafią się odnaleźć. Często prowadzi to do powielania przez nich modelu rodziny zaobserwowanego w dzieciństwie, co kończy się kolejnym alkoholizmem w rodzinie. 

Alkoholik to także zagrożenie dla społeczeństwa. W wyniku działania używki człowiek robi się bardziej odważniejszy oraz traci racjonalne myślenie. Skłonność do ryzykownych zachowań alkoholika często kończy się problemami z prawem. Dużo słyszy się o wypadkach samochodowych, które zostały spowodowane przez pijanego kierowcę. Takie sytuacje wpływają na bezpieczeństwo zupełnie obcych ludzi. Alkoholizm jest patologią społeczną, której ciężko się pozbyć. Z tego względu powinniśmy chronić siebie oraz bliskich przed silnym wpływem używek. 

Kilka słów o leczeniu alkoholizmu. 

Leczenie alkoholizmu jest bardzo długie oraz wymagające. Osobom uzależnionym bardzo ciężko jest zrobić pierwszy krok w stronę lepszego życia. To wymaga od nich wszelkich pokładów cierpliwości. W takich sytuacjach liczy się wsparcie, które dać mogą osoby bliskie. Pierwszym działaniem, które znacznie ułatwi życie w trzeźwości może być przejście odtruwania alkoholowego. Pozostałości toksyn zostaną usunięta, a uzależniony przejdzie przez trudny etap syndromu abstynencji wraz z lekarzami. Jest to także dobre rozwiązanie, gdy alkoholik nie potrafi przerwać ciągu alkoholowego, który naraża go na utratę zdrowia bądź inne poważne objawy. W ten sposób jednostka zostaje przygotowana do odwyku lub terapii. Na odwyk należy zgłaszać się w stanie trzeźwości, o czym trzeba pamiętać. Na każdym etapie leczenie można otrzymać pomoc w formie farmakoterapii. Jest wiele miejsc powołanych do walki z alkoholizmem, dlatego warto jest wybrać coś specjalnie pod swoje indywidualne potrzeby. Dzięki różnorodności metod znacznie łatwiej i przyjemniej jest podjąć decyzję o leczeniu, co ułatwia cały proces zdrowienia. Działania podjęte w odpowiednim momencie mogą uratować ludzkie życie. Nałóg w dzisiejszych czasach może być leczony nawet w domu. Powstała wszywka alkoholowa Goleniów ma zapewniać ochronę przed sięgnięciem do używki, kiedy w pobliżu nie będzie nikogo bliskiego. Doceniajmy zatem nowoczesne rozwiązania. 

 

«
»