menu

12 powodów, dla których warto zrezygnować z picia alkoholu

Opublikowano: 2 maja 2022

Część z pozytywnych rezultatów odstawienia alkoholu człowiek doświadcza natychmiastowo. Pojawiają się oszczędności, wraca jasność umysłu, poprawie ulegają relacje z bliskimi osobami, niebezpieczne i ryzykowne zachowania stają się rzadsze, a także odpuszczają objawy kaca.

Warto jednak zastanowić się nad innymi powodami, dla których warto zrezygnować z picia alkoholu.

Oszczędzasz pieniądze

Spróbuj policzyć ile miesięcznie pieniędzy przeznaczasz na zakup alkoholu, a następnie wynik ten pomnóż razy 6, a następnie 12. Z pewnością wysokość kwoty Cię zdziwi.

Człowiek pijący alkohol traci wszelkie hamulce. Efektem jest więc przekroczenie zakładanej wcześniej dawki napoju wyskokowego, a tym samym rosną ponoszone koszty. Udowodniono także, że na suto zakrapianych imprezach człowiek chętniej sięga także po papierosy oraz ma większy apetyt, wydając tym samym kolejne złotówki na dodatkowe wydatki.

Wszystkie te czynniki znacząco zaburzają domowy budżet. Problem komplikuje błędne koło – im bardziej dana osoba stresuje się swoimi nadszarpniętymi finansami, tym chętniej rozładowuje swoje stany emocjonalne kolejnym kieliszkiem lub lampką napoju procentowego.

Dobrym rozwiązaniem może być założenie konta oszczędnościowego i wpłacanie na nie kwot, które wcześniej miały być przeznaczone na alkohol. Po krótkiej chwili można być zaskoczonym jaka kwota się uzbierała.

Poczujesz się lepiej

Nie trzeba zaznaczać, że Polska jest krajem o wyjątkowej tradycji picia. z tego powodu ludzie nie biorą pod uwagę faktu, iż alkohol jest toksyną zatruwającą organizm, a jego nadużywanie prowadzi do przewlekłych chorób i schorzeń. Aby strawić etanol, ciało człowieka jest zmuszone do wzmożonej pracy. Nie ma wątpliwości, że większość organów wewnętrznych, w tym mózg, działają wtedy na większych obrotach.

Przy odstawieniu alkoholu organizm zaczyna się regenerować. Efektem jest tutaj lepsze samopoczucie oraz wydalenie toksyn. Człowiek czuje przypływ energii, a zarówno umysł, jak i organy wewnętrzne zaczynają pracować poprawnie.

Nigdy więcej nie masz kaca

Jedną z najmniej przyjemnych konsekwencji nadużywania alkoholu jest kac, który jest głównym winowajcą złego samopoczucia się dzień po imprezie. Nikt chyba nie lubi mieć bólu głowy, nudności, wymiotów, nieprzyjemnego zapachu z ust, a także być poddenerwowanym. Nierzadko pojawiają się tutaj wyrzuty sumienia i poczucie winy.

Warto dodać, że ze wszystkich wymienionych w artykule powodów, dla których warto przestać sięgać po alkohol, ten skutek odczuwalny jest natychmiastowo. W tym miejscu spróbuj wyobrazić sobie siebie, jak budzisz się świeży, pełen energii, czysty i pachnący, mając w perspektywie wspaniały i produktywny dzień. Mając taką alternatywę, zdecydowanie warto odstawić wszelkie napoje alkoholowe.

Koniec z poczuciem winy z powodu picia

Poczucie winy towarzyszy osobom nadużywającym alkoholu w kilku powodów. Pierwszym czynnikiem jest tutaj niepokój osób najbliższych, którzy często deklarują swoje zatroskanie wywołane częstą obecnością alkoholu. Często takie osoby wręcz proszą, aby zmniejszyć dawki wypijanych trunków lub nawet całkowicie je odstawić. Za każdym razem widać w ich oczach zawód, kiedy ponownie w usta trafia kolejny łyk używki. W takich sytuacjach łatwo nabawić się poczucia winy. Tym bardziej, że nałogowiec często wie, że powinien odstawić napoje wyskokowe. Tym bardziej, że wolność od alkoholu jest wyzwalająca. W momencie zdecydowania się na odstawienie alkoholu, pomocna będzie pomoc i wsparcie, zarówno rodziny, jak i specjalistów.

Optymistyczne nastawienie

Człowiek, który odstawił alkohol z czasem staje się bardziej pewny siebie i na nowo zaczyna wierzyć w swoje możliwości, umacniając poczucie własnej wartości. W ten sposób zaczyna pozytywnie myśleć. Ze względu na fakt, iż jeszcze do niedawna alkohol wpływał zarówno na sposób zachowania, jak i myślenia, bez jego obecności człowiek nagle zauważa, że życie może być cudowne i pełne radosnych chwil.

Regenerujesz mózg

Zmęczony alkoholem mózg jest przepracowany i mało wydajny. Główną funkcją mózgu jest kontrolowanie każdej funkcji w ludzkim ciele, ale także warunkuje sposób reagowania na bodźce. Odstawiając alkohol, mózg nie jest zmuszany już do wzmożonej pracy w celu utrzymania wszelkich procesów w homeostazie. Tym bardziej, że alkohol jest środkiem uszkadzającym mózg. Tym samym, rezygnacja z napojów alkoholowych pozytywnie wpływa na jego regenerację.

Regenerujesz wątrobę

W wątrobie odbywa się trawienie alkoholu. Przewlekłe picie znacznych dawek napojów alkoholowych dodatkowo obciąża wątrobę, co prowadzi do licznych zdrowotnych problemów. Szczęśliwie, jest ona organem, który wykazuje duże zdolności regeneracyjne, pod warunkiem, że nie jest ona stale obciążana i uszkadzana. Tym samym, o ile nie doszło do poważnych zniszczeń (jak np. marskości wątroby), po odstawieniu alkoholu stan wątroby poprawia się.

Lepszy stan skóry

Dobrą wiadomością dla kobiet może być fakt, że po rezygnacji z picia alkoholu poprawia się wygląd i zdrowie skóry, co wiąże się z wypłukaniem toksyn z organizmu. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż alkohol jest moczopędny i odwadnia organizm, co prowadzi do wypłukania z organizmu składników odżywczych, zaburzając także poziom glikemii we krwi. Częstym problemem osób pijących jest trądzik. Odstawiając alkohol:

 • Poprawia się ogólny wygląd skóry – przyjmuje ona zdrowy kolor, bez niedoskonałości,
 • Zmniejszeniu ulegają widoczne pęknięcia naczynek na twarzy,
 • Znika stan zapalny,
 • Wyrównuje się koloryt skóry, bez widocznych śladów żółtaczki,
 • Skóra staje się mniej zwiotczała i bardziej jędrna,
 • Skóra przestaje być aż tak bardzo sucha.

Odzyskasz jasność umysłu

Odzyskanie trzeźwego sposobu myślenia jest najważniejszą korzyścią odstawienia alkoholu. Oprócz samej regeneracji struktury mózgu, poprawie ulegają procesy myślowe, co korzystnie wpływa m.in. na jasność umysłu w pracy, przy podejmowaniu decyzji, a także w relacjach z innymi osobami.

Zdrowsze serce

Warto mieć świadomość, że osoby nadmiernie korzystające z alkoholu mają nawet dwanaście razy większe szanse na pojawienie się chorób układu sercowo-naczyniowo-krążeniowego. Co ciekawe, skutki szkodliwości etanolu na serce można doświadczyć po suto zakrapianej imprezie, kiedy serce pracuje niepoprawnie, często łomocząc, chcąc jakby wyrwać się z klatki piersiowej.

Mniejsze ryzyko choroby nowotworowej

Picie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Bardzo często wśród osób uzależnionych pojawia się rak wątroby, piersi, przełyku, strun głosowych, gardła oraz okrężnicy.

Lepszy sen

Ludzie często sięgają po alkohol jak po środek nasenny, jednak mimo, iż pozwala on szybciej zasnąć, to jednak jakość snu jest bardzo niska. Dzieje się tak, ponieważ etanol zaburza fazy snu, uniemożliwiając odpowiednią regenerację organizmu. Sprawę komplikuje dodatkowe zakłócenie oddychania. Co więcej, po nadmiernej ilości wypitego alkoholu, człowiek znacznie częściej udaje się w nocy do toalety. Wszystkie powyższe czynniki łącznie warunkują niewyspanie, a tym samym złe samopoczucie.

Na zakończenie – to co możesz zrobić najlepszego dla siebie, swojego organizmu i umysłu to, odstawienie alkoholu. Warto zapoznać się ze sposobami na skuteczną walkę z codziennymi życiowymi przeciwnościami losu, tak, aby odstawienie używki było możliwe i skuteczne. Z tego powodu warto rozpocząć terapię uzależnień. Dzięki niej nabędziesz tak ważnych umiejętności, jak np.:

 • Umiejętność bycia szczerym z samym sobą, jak i z innymi osobami,
 • Umiejętność proszenia o pomoc i wsparcie,
 • Asertywność,
 • Umiejętność zdrowego wyznaczania granic.

Warto także zapoznać się z innymi dobrymi praktykami, które niewątpliwie przyczyniają się do sukcesu terapeutycznego:

 • Dołączenie do grup samopomocowych, takich jak wspólnota Anonimowych Alkoholików,
 • Medytacja,
 • Prowadzenie dziennika,
 • Zmiana hobby i zainteresowań na te ogólnie uznane za wartościowe,
 • Regularne uprawianie sportu.
«
»