menu

Test na alkoholizm – czy jestem uzależniony od alkoholu?

Opublikowano: 6 czerwca 2021

Choroba alkoholowa jest jednym z poważniejszych problemów występujących współcześnie w naszym społeczeństwie. Osoba uzależniona od alkoholu powoli przestaje być kojarzona tylko i wyłącznie z osobą bezdomną lub też mieszkającą na dworcu. Spowodowane jest to faktem, że uzależnienie dotyka coraz częściej osoby wykształcone oraz dobrze sytuowane. Wprawdzie w znaczny sposób wzrasta świadomość dotycząca choroby alkoholowej, jednak nasza wiedza jest wciąż niewystarczająca, na tyle aby móc prawidłowo rozpoznać problem

Spożywanie napojów wysokoprocentowych w nadmiernych ilościach lub też w dłuższym czasie istotnie wpływa na układ nerwowy człowieka, powodując bardzo negatywne zmiany nie tylko w myśleniu, lecz również w zachowaniu osoby uzależnionej. Zachowania alkoholika można zatem określić ogólnie mianem nie do końca normalnych, ale osoba pod wpływem alkoholu będzie zawzięcie twierdzić, że w niczym nie odbiega od normy.

Typowe zachowania alkoholika:

 • stałe zaniedbywanie obowiązków rodzinnych oraz zawodowych;
 • stwarzanie sytuacji konfliktowych,
 • doprowadzanie do kłótni, awantur,
 • znęcanie się nad najbliższymi osobami w swoim otoczeniu;
 • kłamstwo,
 • ucieczka przed rzeczywistością,
 • wmawianie sobie, że alkohol nie jest źródłem problemów;
 • wyzbycie się wszelkich zahamowani, a także wyrzutów sumienia;
 • rezygnowanie z własnego hobby na rzecz picia alkoholu;
 • po dłuższym zaprzestaniu picia napojów alkoholowych – poirytowanie, rozdrażnienie, niepokój, brak koncentracji, wahania nastroju;
 • smutek, użalanie się nad sobą, wycofanie się z życia oraz pogrążenie się w apatii, izolacja od tzw. „świata zewnętrznego”;
 • reakcje agresywne powodujące nawet konflikty z prawem;
 • niebezpieczne zachowania przeciwko sobie i innym.

Jeżeli zadajesz sobie pytanie „czy jestem alkoholikiem”, zachęcamy do wypełnienia krótkiego testu na alkoholizm, dzięki któremu znacznie prościej będzie Ci podjąć następne kroki w zaprzestaniu picia alkoholu – czyli wyjścia z uzależnienia. Test ten jest narzędziem powszechnie wykorzystywanym do początkowej oceny problemu alkoholowego. Warto jednak pamiętać, że test na alkoholizm nie daje jednoznacznej odpowiedzi, jednak jest dość istotną wskazówką, czy obecne zachowania Twoje lub bliskiej osoby są niepokojące. Niemniej jednak w pełni profesjonalną, a co za tym idzie wiarygodną diagnozę może postawić wyłącznie lekarz specjalista. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby sprawdzić się za pomocą testu przed decyzją o wizycie u lekarza. Test na alkoholizm jest również prostym sposobem na weryfikację, czy najbliższa Ci osoba ma problem z alkoholizmem – pamiętaj jednak, że jest to tylko wstęp do podejmowania dalszych działań walki z uzależnieniem. Poniżej znajdziesz dwa testy na alkoholizm, które być może będą pomocne podczas podjęcia decyzji o ewentualnym leczeniu.

MAST – pierwszy test na alkoholizm

MAST (Michigan Alcoholism Screening Test) to prosty test uzależnienia od alkoholu, który bez problemu można wykonać samodzielnie. MAST jest również jednym z najstarszych testów przesiewowych (został opracowany już w latach siedemdziesiątych XX wieku), który to test pozwala zidentyfikować skalę problemu nadużywania alkoholu. Wypełnienie MASTU nie daje jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy kwalifikujemy się jako osoba uzależniona, lecz wskazuje na duże prawdopodobieństwo występowania tego właśnie problemu.

Uważa się, że udzielenie co najmniej 5 odpowiedzi „tak” na poniższe pytania, sugeruje ewentualne uzależnienie od alkoholu u danej osoby.

 • Czy uważasz, że Twoje picie mieści się „w normie” i pijesz w taki sam sposób jak większość ludzi?
 • Czy Twoi bliscy uważają, że pijesz więcej niż inni, że przekraczasz „normę”?
 • Czy kiedykolwiek brałeś/aś udział w spotkaniu Anonimowych Alkoholików?
 • Czy kiedykolwiek straciłeś/aś związek z ważną osobą z powodu picia?
 • Czy miałeś/aś kiedykolwiek kłopoty w pracy z powodu picia?
 • Czy kiedykolwiek z powodu picia zaniedbałeś/aś swoje obowiązki, sprawy rodzinne lub opuściłeś/aś pracę przez kilka dni?
 • Czy kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie: majaczenie alkoholowe (delirium tremens), nasilone drżenia albo po nadużyciu alkoholu słyszałeś głosy lub widziałeś nieistniejące rzeczy?
 • Czy kiedykolwiek z powodu picia zwracałeś/aś się do kogoś z prośbą o pomoc?
 • Czy przebywałeś/eś kiedykolwiek w szpitalu z powodu picia?
 • Czy byłeś/aś kiedykolwiek zatrzymany/a za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub czy prowadziłeś/aś pojazd po wypiciu alkoholu?

Jeżeli wypełniłeś test uzależnienia od alkoholu i udzieliłeś przynajmniej pięć twierdzących odpowiedzi, powinieneś jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą od terapii uzależnień.

CAGE – drugi test uzależnienia od alkoholu

Nazwa testu alkoholika CAGE to akronim – utworzonym z liter, które znajdują się
w czterech pytaniach, na podstawie których określa się, czy dana osoba ma problem z nadużywaniem alkoholu. CAGE, podobnie jak wyżej wspomniany test MAST, należy do testów międzynarodowych, czyli stosowanych nie tylko w Polsce. Wynik testu nie jest jednak równoznaczny z diagnozą w rozumieniu medycznym. Oznacza to, że jeżeli faktycznie podejrzewasz u siebie lub osoby bliskiej uzależnienie od alkoholu, niezbędna jest niezwłoczna konsultacja ze specjalistą.

W tym teście udzielenie co najmniej dwóch twierdzących odpowiedzi na poniższe pytania, wskazuje na duże prawdopodobieństwo problemu z uzależnieniem od alkoholu.

 • Czy zdarzały się w Twoim życiu takie okresy, kiedy odczuwałeś/aś konieczność ograniczenia swojego picia?
 • Czy zdarzało się, że różne osoby z Twojego otoczenia denerwowały Cię uwagami na temat Twojego picia?
 • Czy zdarzało się, że odczuwałeś/aś wyrzuty sumienia lub wstyd z powodu swojego picia?
 • Czy zdarzało Ci się, że rano po przebudzeniu pierwszą rzeczą było wypicie alkoholu dla uspokojenia lub „postawienia się na nogi”?

Jeżeli obserwujesz u siebie bądź kogoś z rodziny objawy uzależnienia od alkoholu, wykonaj test alkoholika CAGE lub MAST – wynik naprawdę może Cię zaskoczyć.

Dlaczego warto wykonać test na uzależnienie od alkoholu?

To normalne, że możesz mieć obawy, czy rzeczywiście warto poświęcać czas na wykonanie testu na alkoholizm – niełatwo zmierzyć się z odpowiedzią na pytanie, czy jest się osobą uzależnioną od alkoholu. Obiekcje może budzić również brak 100% potwierdzenia, że mamy do czynienia z uzależnieniem od alkoholu. Jednakże test na alkoholika daje anonimowość, o którą znacznie trudniej w przypadku osobistej wizyty u specjalisty. Zanim więc podejmiemy decyzję o leczeniu, istnieje możliwość aby w komfortowych warunkach nie tylko zapoznać się z tym, jakie są fazy alkoholizmu, lecz także wykonać test na alkoholizm. Co więcej, odpowiedź na pytanie, czy jestem alkoholikiem w formie testu, stanowi szybką pomoc, dzięki której można podjąć dalsze kroki i przejąć kontrolę nad uzależnieniem od alkoholu.

Czym jest alkoholizm?

Test na alkoholizm stanowi także odpowiedź na pytanie: „jak rozpoznać alkoholika”? – upraszczając odpowiedź – jest to osoba, która straciła kontrolę nad swoim życiem ze względu na nadużywanie napojów wysokoprocentowych. Ale czym w zasadzie jest sam alkoholizm? To śmiertelna choroba, która jest przyczyną powstawania wielu innych schorzeń i chorób somatycznych oraz psychicznych. Wiąże się także z brakiem kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, wynikającym z przymusu o charakterze psychicznym i somatycznym. Nadużywanie napojów wysokoprocentowych nie podlega woli osoby uzależnionej, lecz można nad tym zapanować, dlatego warto wykonać powyższy test na alkoholizm i podjąć pierwszy krok w walce z chorobą alkoholową.

«
»