menu

Ośrodki leczenia alkoholizmu

Opublikowano: 8 stycznia 2022

Ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu są miejscami, w których alkoholicy otrzymują pełną i profesjonalną pomoc w zakresie leczenia tego właśnie uzależnienia. W takich ośrodkach pracują doświadczeni terapeuci oraz lekarze, którzy dzięki zdobytym doświadczeniu i wykształceniu, są w stanie udzielić wsparcia osobom w nawet bardzo zaawansowanej fazie uzależnienia.

W takiej placówce osoba uzależniona może przebywać na stałe nawet do kilku miesięcy, w zależności od potrzeb. Pozwala to na uniknięcie zewnętrznych bodźców, które będą popychały alkoholika po ponowne sięgnięcie po kieliszek, pozwolą mu wyciszyć się i zrozumieć jak powstało jego uzależnienie oraz jak mu zaradzić.

Ośrodki leczenia uzależnień często usytuowane są poza aglomeracją miejską, ze względu na skuteczniejszą możliwość wyciszenia się i ukojenia nerwów. Oferują pełne wsparcie w leczeniu uzależnienia zarówno osobie uzależnionej, jak i jego rodzinie. W tego typu miejscach zazwyczaj panuje rodzinna i przyjazna atmosfera, by alkoholik mógł poczuć się bezpiecznie o otworzyć na ludzi, którzy chcą mu pomóc w powrocie do dawnego życia.

Jakie powinny być najlepsze ośrodki leczenia alkoholizmu i czym się charakteryzują?

W całej Polsce znajduje się co najmniej kilkadziesiąt ośrodków leczenia uzależniania od alkoholu, który oferuje całodobowe przebywanie w nim osoby chorej. Szukając takiego ośrodka warto zwrócić uwagę na to czy:

 • kadra medyczna jest doświadczona (zarówno psychoterapeuci jak i lekarze specjaliści),
 • oferuje indywidualne programy terapii,
 • posiada również terapie grupowe,
 • stwarza komfortowe i przyjazne warunki do leczenia,
 • oferuje bezpłatne badania laboratoryjne,
 • słynie z dyskrecji oraz anonimowości,
 • można liczyć na wsparcie specjalistów po zakończeniu terapii,
 • ośrodek organizuje zajęcia w czasie wolnym,
 • wystawia zwolnienie L4 w trakcie przebywania na terapii.

Niektóre ośrodki poza tradycyjnymi metodami leczenia, oferuje również nieco niekonwencjonalne rozwiązania w leczeniu nałogu dla swoich pacjentów. Jeżeli jesteś otwarty na niespotykane dotąd metody lub poprzednia terapia zawiodła, poszukaj ośrodka, który oferuje następujące metody wspomagające leczenie uzależnienia:

 • medytacja i joga,
 • muzykoterapia,
 • rehabilitacja,
 • trening osobowości,
 • terapia sportem,
 • warsztaty zajęciowe z różnych dziedzin.

Leczenie alkoholizmu nie musi wiązać się z tylko przykrymi wspomnieniami i nudnym spędzaniem czasu wolnego. Być może niekonwencjonalne ośrodki leczenia wpłyną lepiej na wychodzenia z uzależnienia niż te standardowe? Wybór zależy od indywidualnych potrzeb oraz przekonań.

Jak wybrać najlepszy ośrodek?

Wiesz już, na co powinieneś zwracać uwagę przy sprawdzaniu czy ośrodek należy do profesjonalnych. Przy wyborze najlepszego ośrodka leczenia dla siebie, warto jest sprawdzić dokładnie czy placówka spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. Poniżej przedstawiamy listę cech ośrodka, którym warto przyjrzeć się dokładnie, zanim zdecydujesz się na jeden z ośrodków:

 1. Sprawdź jaką specjalizację ma ośrodek, który wybrałeś. Część placówek specjalizuje się w leczeniu tylko osób młodych lub starych, mężczyzn lub kobiet, ze względu na złożoność problemu i fakt, że alkoholizm przebiega nieco inaczej u każdej z wymienionych grup. Zobacz, w którym z nich czułbyś się najbardziej komfortowo.
 2. Warto „prześwietlić” specjalistów, którzy pracują w ośrodku. Kadra medyczna jest bardzo ważna i ma ogromny wpływ na przebieg leczenia oraz późniejsze powodzenie pozostania w trzeźwości po zakończeniu terapii, dlatego najlepiej wybierać ośrodki z najlepszymi specjalistami, którzy wzbudzają Twoje zaufanie.
 3. Każdy z ośrodków posiada swój własny program terapii, przyjrzyj się im bliżej, by móc ocenić, który z nich odpowiada Ci najbardziej.
 4. Dowiedz się jak długo trwa terapia w danym ośrodku. Standardowo jest to kilka tygodni, jeżeli jednak wiesz, że nie możesz pozwolić sobie na przebywanie poza miejscem zamieszkania tak długo, poszukaj ośrodka, który umożliwia dojazd z domu na terapię.
 5. Wielkość budynku, w którym mieści się ośrodek nie pozostaje bez znaczenia. Im większy budynek, tym więcej osób będzie przebywało tam razem z Tobą. Jeśli nie czujesz się komfortowo w tłumie, poszukaj mniejszych ośrodków, które oferują bardziej kameralną atmosferę.
 6. Przeczytaj regulamin ośrodka, jeśli zależy Ci na spotkaniach z rodziną w trakcie trwania terapii, poszukaj takiego, który to umożliwia. Część ośrodków przyjmuje osoby palące, część nie – tego również należy dowiedzieć się wcześniej, jeśli ma to dla Ciebie znaczenie.

Jeżeli zdecydujesz się na ośrodek, który umożliwia odwiedziny, dobrze, by był on w niewielkiej odległości od Twojego miejsca zamieszkania. Warto decydować się na placówki umieszczone poza zabudową miejską – otoczenie natury pomaga w szybszym powrocie do równowagi.

Możesz również poszukać informacji na temat ośrodka w sieci lub zasięgnąć opinii o ośrodku od osób, które przeszły już tam terapię. Pomoże Ci to na pewno w podjęciu decyzji, jeżeli z jakiś powodów jeszcze się wahasz. 

Jak terapia wpłynie na Twoje życie?

Po wybraniu najlepszego ośrodka i zakończeniu w nim terapii Twoje życie na pewno znacząco się odmieni. Nauczysz się walczyć z uzależnieniem i małymi krokami będziesz mógł powrócić do swojego dawnego życia. Choć często jest to trudne, to z odpowiednimi narzędziami, jakie otrzymałeś w ośrodku, poradzisz sobie na pewno. 

Ważne jest to, by pamiętać o tym, czego nauczyło się na terapii oraz, by trzymać się swoich postanowień. Wykorzystywanie wiedzy nabytej w ośrodku w mądry sposób pozwoli Ci na prostszy powrót do normalności. Wiele ośrodków oferuje również pomoc po zakończeniu terapii, więc jeśli zwątpisz w siebie, warto jest zasięgnąć porady specjalisty z ośrodka.

Terapia alkoholowa zakończona sukcesem pozwoli Ci na życie w piękniejszym świecie, pełnym barw i nowych nadziei. Zmienisz swoje podejście do uzależnienia, do siebie i do bliskich, nauczysz się nowych, zdrowych nawyków. Krótko mówiąc, jest to Twoja szansa na drugie, lepsze życie.

Dlaczego tak trudno zdecydować się na terapię?

Osoba uzależniona od alkoholu najczęściej panicznie boi się zmiany w swoim życiu, dlatego unika podjęcia się terapii w ośrodku. Alkoholizm to uzależnienie, które przymusza alkoholika do spożywania alkoholu, nic więc dziwnego, że boi się on podjęcia leczenia, gdyż oznaczałoby to rezygnację z substancji, która steruje jego życiem. Alkohol dla wielu uzależnionych jest ucieczką od smutnej rzeczywistości, jest pozorną przystanią bezpieczeństwa w świecie pełnym stresu i bólu. Związane jest to z emocjonalnością, z tym, że alkoholik nie potrafi w zdrowy sposób uporać się z czyhającymi na niego problemami życia codziennego. Do tego wszystkiego dochodzi również uzależnienie fizyczne od alkoholu, jeżeli uzależnienie jest już bardzo zaawansowane.

Należy pamiętać jednak, że w ośrodku leczenia alkoholizmu, chory otrzyma pełne wsparcie w leczeniu oraz że leczenie zostanie dobrane indywidualnie do jego potrzeb. Choć zmiana będzie wielka i ciężko będzie przyzwyczaić się do funkcjonowania w trzeźwości, jesteśmy przekonani, że warto podjąć się tego kroku, ze względu na swoje zdrowie psychiczne i fizyczne oraz na życie społeczne.

«
»