menu

Esperal – lek na chorobę alkoholową czy tylko forma alkoholowego odstraszacza?

Opublikowano: 20 grudnia 2022

Choroba alkoholowa dotyka znacznej części polskiego społeczeństwa. Chorują na nią ludzie niezależnie od statusu materialnego czy piastowanego stanowiska. Każdego dnia, alkoholizm zabiera coraz większą cząstkę człowieka. Pewnego dnia, człowiek ten traci decyzyjność, poczucie kontroli nad własnym życiem i piciem, rodzinę, pracę, dom, pieniądze… To choroba, która dąży do destrukcji  osoby uzależnionej od alkoholu oraz jej rodziny. 

Leczenie choroby alkoholowej

Leczenie choroby alkoholowej w Polsce możliwe jest bezpłatnie dla osób ubezpieczonych jak i tych, które ubezpieczenia nie posiadają. W celu uzyskania pomocy należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub po skierowanie na leczenie do lekarza rodzinnego lub lekarza psychiatry. Wraz ze skierowaniem po pomoc udać się można do ośrodków leczenia uzależnień. Bardzo często, aby zostać przyjętym do wymienionego ośrodka należy  przeprowadzić odtruwanie organizmu. Odtrucie ma za zadanie oczyszczenie organizmu z nagromadzonych toksyn i substancji szkodliwych. Pacjent ma szansę w trzeźwości spojrzeć na otaczający go świat. Następnie pacjent udaje się na terapię leczenia uzależnień. Może odbywać się ona w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnie, pacjent pojawia się tylko na wyznaczonych zajęciach. 

Wszywka alkoholowa to pomoc w walce z choroba alkoholową. Nie jest to samodzielna metoda leczenia tej choroby, jednak bardzo skutecznie powstrzymuje osoby uzależnione od sięgania po alkohol. Należy podkreślić fakt, że na zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej pacjent musi wyrazić świadomą zgodę. Wszywkę alkoholowa zaleca się osobom, które podjęły już świadomą i samodzielną decyzję o zaprzestaniu picia, jednak potrzebują dodatkowego wzmocnienia i motywacji, aby wytrwać w swojej decyzji. 

Leczenie choroby alkoholowej to długotrwały proces, który wymaga wiele wysiłku i zaangażowania od osoby uzależnionej. Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa nie wpływa na postrzeganie oraz zmianę myślenia. Osoba uzależniona nadal odczuwać będzie silną potrzebę spożywania alkoholu oraz  głód alkoholowy. Wszywka alkoholowa nie zmieni schematów działania ani sposobu myślenia osoby uzależnionej. Opisane zmiany jest w stanie prowadzić terapia. Mowa tutaj o terapii grupowej jak i indywidualnej. Podczas terapii pacjent zostaje wyposażony w pewne narzędzia, dzięki którym łatwiej jest mu funkcjonować w codziennym życiu oraz walczyć z uzależnieniem. 

Wszywka alkoholowa działa na zasadzie terapii awersyjnej – oznacza to, że jej głównym celem jest wzbudzenie wstrętu i awersji u osoby uzależnionej, do alkoholu. Wszywka alkoholowa nie jest produktem leczniczym. Działa na emocje osób uzależnionych, wywołując w nich strach przed sięganiem po alkohol. Konsekwencje spożywania alkoholu w momencie posiadania wszywki alkoholowej są bardzo przykre i nieprzyjemne. Dolegliwości występują już w ciągu kilku chwil od spożycia alkoholu i utrzymują się nieprzerwanie do kilkunastu godzin. Jednostka odczuwa dolegliwości takie jak wymioty, nudności, biegunka, potliwość, zaczerwienienie skóry twarzy, skoki temperatury, podwyższone ciśnienie, kołatanie serca, przyspieszona akcja serca, drgawki, dreszcze czy bóle głowy. Im większa dawka alkoholu tym silniejsze i dłużej utrzymujące się objawy zatrucia alkoholowego. W przypadku znacznego spożycia alkoholu, pacjent może doświadczyć nieodwracalnych zmian w organizmie np. marskość wątroby. W przypadku spożycia bardzo znacznych ilości alkoholu możliwa jest śmierć pacjenta. Zdarza się to jednak relatywnie rzadko. 

Jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa podawana jest podskórnie podczas prostego i bezpiecznego zabiegu. Wykonywany jest on przez chirurga. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a cała procedura trwa około 30 minut. Lekarz podpowięziowo w okolicy łopatek lub pośladków umieszcza od ośmiu do dziesięciu tabletek z substancją czynną. Substancja czynna o nazwie disulfiram, stale uwalniana jest do krwi pacjenta. Jej zadaniem jest blokowanie enzymu odpowiadającego za rozpoczęcie procesu dehydrogenazy aldehydowej. Oznacza to, że aldehyd octowy powstały w wyniku pierwszej fazy procesów metabolicznych nie jest w stanie przekształcić się w nieszkodliwy dla organizmu kwas octowy. Nagromadzenie się aldehydu octowego skutkuje wystąpieniem silnych i nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego. 

Esperal sam w sobie jest bezpieczną substancją dla organizmu, która nie wywołuje żadnych objawów oraz reakcji. Dolegliwości pojawiają się w momencie, w którym jednostka zdecyduje się spożyć alkohol. 

Wszywka alkoholowa działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć jeżeli istnieje taka konieczność. 

Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej nie jest refundowany w naszym kraju. Oznacza to, że za jego wykonanie pacjent musi zapłacić z własnych pieniędzy. Kwota zabiegu oscyluje w granicach kilkuset złotych. Cena ta waha się w zależności od miejsca, kliniki oraz lekarza, który wykonuje zabieg. 

Po zabiegu pacjent nie wymaga okresu rekonwalescencji. Jeszcze tego samego dnia może wrócić do wykonywania codziennych aktywności oraz obowiązków zawodowych. Zaleca się jednak porzucenie aktywności fizycznej na okres około czternastu dni. Wszywka alkoholowa nie zaburza koncentracji, ani uwagi, dlatego pacjent może prowadzić samochód oraz podejmować się aktywności zawodowej. 

Niestety nie każdy potrzebujący pomocy może ją otrzymać. Z zabiegu wykluczone są osoby posiadające niżej wymienione przeciwwskazania. 

Przeciwwskazania do podskórnej implantacji wszywki alkoholowej:

 • uczulenie na disulfiram lub jakikolwiek inny składnik leku
 • próby samobójcze
 • myśli samobójcze
 • zaburzenia psychiczne
 • psychoza za wyjątkiem ostrej psychozy alkoholowej
 • ciąża
 • karmienie piersią
 • planowanie ciąży
 • schorzenia sercowo – krążeniowe takie jak niewydolność serca czy choroba niedokrwienna serca
 • stan upojenia alkoholowego
 • spożywanie alkoholu na co najmniej dwanaście godzin przed zabiegiem

Osoby, które posiadają cukrzycę, epilepsję, choroby serca czy choroby układu oddechowego zdecydowały się na zastosowanie wszywki alkoholowej muszę bezwzględnie przestrzegać zakaz spożywania alkoholu. W przypadku złamania tego zakazu mogą narazić się na drastyczne pogorszenie się ich stanu zdrowia. 

Osoby posiadające wszywkę alkoholową muszą również szczególnie uważać na produkty spożywcze oraz kosmetyki. Zaleca się wrażliwość, uważność oraz skrupulatność przy czytaniu składu produktu. Należy wyeliminować wszelkie produkty, które zawierają alkohol, są zrobione na bazie alkoholu lub octu. Stosowanie takich produktów może spowodować skórne reakcje alergiczne lub nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego. Mowa tutaj głównie o cukierkach z alkoholem, ciastach nasączonych alkoholem, sosach na bazie octu lub alkoholu, perfumach, balsamach czy kremach, które zawierają alkohol oraz o płynach do płukania jamy ustnej z alkoholem. Nawet niewielka ilość alkoholu może spowodować silne i wielogodzinne bóle głowy. 

«
»