Najnowsze statystyki szacują, że w Polsce żyje około 800 tysięcy osób cierpiących z powodu choroby alkoholowej. W przypadku leczenia jej coraz bardziej powszechny wydaje się być temat dotyczący metody farmakologicznej. Jednym z najpowszechniejszych leków jest wszywka alkoholowa Stargard. Zabieg wszycia wykonać w wielu miejscach w Polsce, w tym Koszalinie.
Wszywka alkoholowa Stargard posiada w swoim składzie Disulfiram, który jest związkiem chemicznym wpływającym na działanie metabolizmu alkoholowego. Jego działanie odczuwalne jest jedynie w momencie połączenia tego leku ze spożyciem etanolu – w ten sposób w ciele człowieka zostaje odkładany aldehyd octowy, którego organizm nie jest wstanie przemienić na mniej szkodliwy kwas octowy, a co za tym idzie – szybciej i bardziej intensywnie dana osoba zaczyna odczuwać objawy silnego zatrucia alkoholowego. Upośledzone zostaje działanie enzymu trawiącego alkohol. Reakcja organizmu uwidacznia się już po kilku minutach od spożycia i trwa nawet kilkanaście godzin.
Charakterystycznymi objawami występującymi po połączeniu Disulfiramu ze spożyciem alkoholu są:
Wymienione powyżej objawy zalicza się do tych łagodnych. W cięższych przypadkach, zwłaszcza jeśli pojawiają się ciągi alkoholowe mimo posiadanej wszywki występuje:
Podstawowym celem działania Esperalu jest wywołanie reakcji awersyjnej, czyli strachu przed konsekwencjami spożywania alkoholu.
W gabinecie lekarz zawsze szczegółowo opisuje działanie wszywki, a także informuje o skutkach spożywania alkoholu decydując się na leczenie farmakologiczne. W ten sposób alkoholik jest świadomy swojej decyzji oraz konsekwencji braku abstynencji.
Sam zabieg chirurgicznego zaszycia alkoholowego jest mało inwazyjny. Doświadczona osoba przeprowadza całą procedurę medyczną w około trzydzieści minut, uprzednio miejscowo znieczulając Pacjenta. Nie ma możliwości samodzielnego usunięcia zaszytych tabletek z lekiem, a także przepicia wszywki. Jednorazowy zabieg zaszycia alkoholowego wykazuje swoje działanie mniej więcej od ośmiu do dwunastu miesięcy – w zależności od indywidualnych cech Pacjenta. Po tym czasie w razie potrzeby, można powtórzyć całą procedurę. Przyjmuje się, że wszywka alkoholowa jest najbardziej wydajną metodą leczenia choroby alkoholowej.
Esperal Stargard w formie wszywki alkoholowej w Koszalinie w gabinecie podawany jest jedynie tym osobom, które ukończyły osiemnasty rok życia, wykazały trzeźwość przez około 48 godzin przed zabiegiem, a także są świadome swoich działań oraz wyrażają zgodę na leczenie niniejszą metodą.
Osoby szczerze zainteresowane wyjściem z uzależnienia bardzo często zadają pytanie o koszty, jakie muszą ponieść. W przypadku Koszalina cena zabiegu wynosi około 500zł, która modyfikowana jest o dawkę leku, jaki podaje się Pacjentowi (ilość tabletek ustalonych przez lekarza indywidualnie do Pacjenta), a także o czynniki poprawiające komfort zabiegu (takie jak rodzaj zastosowanych szwów, a także sposób podania antybiotyków).
Zabieg wszycia wszywki alkoholowej nie jest szczególnie wymagający jeżeli chodzi o kwestię przygotowań do niego ze strony pacjenta. Najważniejszym warunkiem, który musi być spełniony, jest pozostanie w trzeźwości na minimum 24 godziny przed zabiegiem. Spożycie alkoholu w tym czasie wyklucza z przeprowadzeniu zabiegu, jednak im wcześniej osoba uzależniona odstawi alkohol, tym lepiej. Alkoholicy często przed zabiegiem wszycia wszywki decydują się na odtruwanie alkoholowe, które pozwala na pozbycie się toksyn alkoholowych z ciała, a także na przerwanie ciągu alkoholowego i zachowanie trzeźwości.
Głównym wskazaniem do podjęcia decyzji o terapii wszywką alkoholową jest rozpoczęcie leczenia odwykowego lub wsparcie już trwającego leczenia. Wszywka alkoholowa pozwala na zachowanie trzeźwości, dzięki czemu pacjent może podjąć leczenie odwykowe, bez obawy, że wpadnie w kolejny ciąg alkoholowy. Trzeźwość jest bardzo ważnym aspektem leczenia choroby alkoholowej, dlatego tak wiele osób decyduje się na wszycie wszywki Esperal.
Choć wszywka to naprawdę duża pomoc w leczeniu uzależnienia, nie każdy może z tej pomocy skorzystać. Istnieje kilka przeciwwskazań, które wykluczają z przeprowadzenia zabiegu. Do przeciwwskazań zaliczamy przede wszystkim choroby nerek czy wątroby, problemy z krzepliwością krwi, zawały przebyte w ciągu ostatnich kilku miesięcy, problemy natury psychicznej (psychozy oraz stany depresyjne), u kobiet ciąża i okres karmienia piersią, a także cukrzyca i padaczka u każdego pacjenta.
Przed zabiegiem lekarz zbiera wywiad medyczny, dzięki któremu będzie w stanie określić, czy pacjenta można zakwalifikować do zabiegu wszycia wszywki alkoholowej.
Zabieg wszycia wszywki alkoholowej polega na umieszczeniu w ciele pacjenta tabletek z substancją czynną Disulfiram, która działa przez około 8-12 miesięcy, dlatego bardzo ważne jest to, by wybrać miejsce, w którym tabletki nie będą pacjentowi przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu. Najczęstszym miejscem wszycia wszywki jest pośladek, gdyż jest to najbardziej wygodna opcja dla pacjenta. Część pacjentów decyduje się również na umieszczenie tabletek w okolicy łopatki, co również daje gwarancję komfortu.
Przed decyzją o wszyciu wszywki alkoholowej warto wiedzieć, jak długo będzie ona działała. Producent nie podaje jednego terminu działania tabletek z Disulfiramem, gdyż dokładny czas działania zależny jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Szacuje się jednak, że czas uwalniania Disulfiramu do krwiobiegu to minimum 8 miesięcy, a maksymalny czas działania wszywki to nawet rok.
W tym czasie za każdym razem, gdy osoba uzależniona spożyje alkohol, rozpocznie się blokowanie metabolizmu etanolu i wywołane zostaną nieprzyjemne skutki uboczne. Jeśli po zakończonej terapii awersyjnej pacjent poczuje, że chciałby ponownie skorzystać z Esperalu, istnieje taka możliwość, jeśli tylko nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.
Wszycie wszywki alkoholowej przeprowadzone w profesjonalnie przygotowanym do tego gabinecie, jest w pełni bezpieczne i komfortowe dla pacjenta. Cała procedura trwa około pół godziny, a pacjent jeszcze tego samego dnia może udać się do domu. Jakie są zalecenia po wszyciu wszywki oraz jak wygląda rekonwalescencja?
Pacjent zostaje poinformowany o tym jak należy dbać o ranę pozabiegową oraz o tym jakie konsekwencje wynikać będą ze spożycia alkoholu w trakcie trwania terapii wszywką. Głównym zaleceniem po zabiegu jest bezwzględna abstynencja, a także unikanie produktów spożywczych zawierających alkohol. Dodatkowo zakazane jest korzystanie z innych produktów, które zawierają alkohol, takich jak płyny do płukania ust czy perfumy, gdyż alkohol w kontakcie ze skórą również wywoła objawy zatrucia alkoholowego.
Pacjent w trakcie działania wszywki alkoholowej powinien rozpocząć dalsze leczenie odwykowe, gdyż samo zastosowanie Esperalu nie leczy alkoholizmu.