menu

Jak wpływa alkohol na życie seksualne?

Opublikowano: 25 kwietnia 2021

Regularna konsumpcja napojów alkoholowych wywołuje choroby somatyczne, wliczając w to schorzenia na tle zdrowia seksualnego. Szkodliwym mitem w tym aspekcie jest to, że alkohol wyostrza zmysły. Ludzie wykorzystują go jako preparat do szybkiego osiągnięcia rozluźnienia, pokonania własnych słabości, lęków, kompleksów, nieśmiałości. W tym artykule zostaną zaprezentowane aspekty wpływu alkoholu na życie seksualne.

Zaburzenia seksualne w uzależnieniu od alkoholu

Zaburzeniami seksualnymi nazywa się wszelkie patologiczne odchylenia od normy, które związane są z aspektem zaburzeń tożsamości płciowej, a także wszelkie dysfunkcje i dewiacje seksualne. Zazwyczaj pojawienie się zaburzeń w tej sferze objawia się poprzez dysfunkcje sfery psychicznej, aczkolwiek mogą mieć również swoje źródło biologiczne lub też fizjologiczne.

Zaburzenia seksualne w dzisiejszych czasach stanowią coraz większy problem, zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Nie należy ich lekceważyć, brak reakcji w tej sferze warunkuje pogłębianie się problemu. Należy udać się po fachową pomoc specjalisty.

Do najczęściej pojawiających się zaburzeń seksualnych spowodowanych nierozważnym zażyciem alkoholu zalicza się:

  • Problemy z erekcją – łącznie z przewlekłym zaburzeniem erekcji. Wśród uzależnionych mężczyzn rozpoznaje się tzw. impotencję alkoholową, a także zanik jąder.
  • Utratę libido – obniżenie popędu płciowego spotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Powstaje poprzez patologiczne działanie alkoholu na metabolizm hormonów płciowych.
  • Anorgazmia – oznacza to, że dana osoba nie jest wstanie szczytować podczas stosunku. Przypadłość ta dotyczy alkoholików, którzy na skutek nadużywania alkoholu doświadczyli uszkodzeń mózgu – neuropatii, która jest procesem degeneracji włókien nerwowych. Odpowiadają one za przesyłanie sygnałów i bodźców.

Wpływ alkoholu na potencję. Impotencja alkoholowa

Zdaniem współczesnych naukowców, mężczyźni, którzy znajdują się pod wpływem napojów alkoholowych, wykazują potrzebę poświęcenia większej ilości czasu na osiągnięcie erekcji. Dzieje się tak, ponieważ alkohol w patologiczny sposób oddziałuje na układ krwionośny – wpływa on destabilizująco na ciśnienie tętnicze krwi, które potrzebne jest do osiągnięcia wzwodu. Dodatkowo, alkohol zaburza procesy myślowe, a w konsekwencji spada ochota na stosunek płciowy.

Bardzo często dzieje się tak, że brak erekcji po alkoholu wynika z powodu marskości lub alkoholowego zapalenia wątroby oraz przewlekłych chorób trzustki. Wszystkie wymienione schorzenia mogą objawić się poprzez zaburzenia wzwodu, których następstwem jest impotencja alkoholowa.

Wpływ alkoholu na pobudzenie i zachowania seksualne kobiet

Alkohol wykazuje działanie zwiększające pożądanie, jednak jest to tylko w sferze umysłowej, ciało człowieka jednak odmawia współpracy. Fizjologicznie jest odwrotnie – wszelkie reakcje na bodźce, zwłaszcza seksualne, ulegają obniżeniu. Im więcej alkoholu dana osoba wypije, tym subiektywnie wzrasta jej podniecenie, przy czym reakcje w ciele są słabsze.

Warto zwrócić uwagę na zachowania seksualne kobiet nadmiernie spożywających alkohol, ponieważ one również odbiegają od normy. Wbrew pozorom, kobiety po alkoholu znacznie rzadziej decydują się na seks, niż w momencie kiedy są trzeźwe. Jest to o tyle ciekawe, że alkohol powoduje brak zahamowani. Inną konsekwencją dotyczących pijących kobiet w aspekcie seksualnym, jest to, iż kobiety posiadają wyższy wskaźnik chorób przenoszonych drogą płciową, ponieważ częściej angażują się w inne, niestandardowe formy stosunków płciowych.

Alkohol a pobudzenie i reakcje seksualne mężczyzn

W przypadku mężczyzn alkohol również powoduje odbieganie od norm po spożyciu alkoholu. Przede wszystkim dotyczy to stłumienia reakcji seksualnych, szczególnie braku zdolności do odbycia stosunku (impotencja). Znane są przypadki osób, które popadły w uzależnienie od alkoholu ze względu na wcześniej pojawiające się zaburzenia seksualne – dotyczy to zazwyczaj problemów z przedwczesnym wytryskiem, ponieważ alkohol powoduje wydłużenie czasu reakcji seksualnej.

Seks po alkoholu. Jak alkohol wpływa na życie seksualne?

Osoby regularnie pijące napoje procentowe cierpią z powodu impotencji, opóźnionego lub braku wytrysku, problemów w osiągnięciu szczytowania, a także spadku libido. W głębokiej fazie uzależnienia może pojawić się trwała i nieodwracalna impotencja będąca efektem uszkodzenia podwzgórza i przysadki mózgowej. Zmiany zachodzą również w strukturze jąder (ich tkanki), a także ich unerwienia, co powoduje ich atrofię.

Zaburzenia seksualne osób współuzależnionych

Zaburzenia seksualne dotyczą zarówno samych uzależnionych, jak i ich współuzależnionych partnerów. Zazwyczaj dotyczą one przekształcania przyjemności z seksu w narzędzie do manipulowania oraz kontroli, z pomocą których próbuje się sterować uzależnionym partnerem. Głównie dla współuzależnionych kobiet seks może być nieprzyjemny, szczególnie kiedy partner po alkoholu wykazuje zachowania agresywne, ocierające o przemoc lub gwałt. Zdarzają się również przypadki prób zatrzymania partnera w domu i odciągnięcia od picia za pomocą seksu.

Jeżeli opisane wyżej dysfunkcyjne zachowania będą regularnie powtarzane, może pojawić się brak możliwości i osiągnięcia satysfakcji, awersja i lęk przed seksem. Takie dysfunkcje i zaburzenia koniecznie powinno przepracować się ze specjalistą, zapewniający odpowiednie leczenie, ponieważ w przeciwnym razie u osoby współuzależnionej nieprawidłowości sfery seksualnej będą również dotkliwe poza związkiem z alkoholikiem.

Dysfunkcje seksualne podczas zdrowienia

Sfera seksualna jest dużym problemem podczas leczenia alkoholizmu. Większość osób uzależnionych spodziewa się zaniku problemów seksualnych wraz z zachowaniem abstynencji. Niestety bardzo często się tak nie dzieje. Może być to spowodowane wspomnianymi wcześniej trwałymi uszkodzeniami, jednak zdarza się też tak, że alkohol był środkiem dodającym pewności siebie w relacjach z płcią przeciwną – w ten sposób podczas leczenia alkoholizmu należy zastosować psychoterapię, aby zdiagnozować i skutecznie wyeliminować problemy sfery emocjonalno-psychicznej.

Inną, typową sytuacją jest również to, iż mimo utrzymywania abstynencji partner odmawia stosunku płciowego, co jest bardzo dobrą wymówką do przerwania trzeźwości.

Zredukowanie problemów na tle seksualnym zależne jest od etapu choroby alkoholowej, a także stopnia uszkodzenia organizmu danej osoby. Szacuje się, że potrzebny jest minimum rok abstynencji, aby przywrócić sprawność seksualną (aczkolwiek przy trwałych uszkodzeniach nie jest to realne). Warto pamiętać również o tym, iż alkohol w sposób destruktywny wpływa na układ trawienny, krwionośny i nerwowy, a także na choroby psychiczne. Nie mniej jednak, warto podjąć decyzję o podjęciu leczenia w specjalistycznym ośrodku leczenia i terapii uzależnień. Tym bardziej, że w Polsce, niestety, seks oraz tematy jemu pokrewne, w dalszym ciągu są tematami tabu, a dla terapii alkoholizmu zdiagnozowanie i praca nad zaburzeniami życia seksualnego wydają się być kluczowe, ponieważ stanowią jeden z najczęściej pojawiających się problemów, przez co w mocny sposób wpisywane są w życie każdego alkoholika.

«
»