menu

Czym różnią się piwa alkoholowe od bezalkoholowych?

Opublikowano: 19 października 2021

Definicję piwa bezalkoholowego regulują przepisy prawne, gdzie widnieje informacja iż tego typu napoje nie mogą posiadać więcej niż 0,5% alkoholu w całkowitej jego objętości. Aby mieć pewność, iż wybrany produkt nie zawiera w składzie żadnego alkoholu, należy na etykietach piwa szukać informacji określającej stężenie etanolu na poziomie 0,0%. Warto zauważyć, że w około 94,5% piwo bezalkoholowe zawiera identyczny skład, jak zwykły klasyczny browar, przy czym różnią się jedynie zawartością alkoholu. Oba te napoje tworzone są podczas identycznego procesu, jakim jest warzenie piwa. Tym samym, zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku przebiega ono niemalże identycznie. Pierwszy etap jest warzenia jest taki sam, różnice zaczynają się dopiero na etapie fermentacji alkoholowej.

Ten sam skład? Ale czy również ten sam smak?

O smaku piwa decydują jego składniki i ich proporcje. Trudno znaleźć takie, które byłoby pozbawione słodu jęczmiennego, drożdży piwowarskich, chmielu tudzież dwutlenku węgla. To procesy zachodzące pomiędzy poszczególnymi elementami napoju warunkują uzyskanie pożądanej głębi smaku, niezależnie od tego, czy jest to piwo alkoholowe czy też bezalkoholowe. Warto jednak mieć na względzie, iż typowy napój piwny uznawany jest za produkt o niskiej zawartości alkoholu. Aby osiągnąć pożądane stężenie procentów w danym piwie miesza się wodę łącznie z wyjściowym surowcem w odpowiednich proporcjach, po to, aby uzyskać powstanie fermentujących cukrów. Kolejnym etapem jest proces fermentacji, którego powstanie umożliwiają dodane drożdże. 

Warzenie warzeniu równe

Na początku wytwarzania piwa, niezależnie od tego, czy ma być ono alkoholowe, czy też nie, dodaje się słód najczęściej o typie jęczmiennym, a także inne surowce zawierające węglowodany, np. skrobię. Miesza się je z wodą. Następnie całość podgrzewa się z jednoczesnym dodawaniem chmielu. Kolejnym krokiem jest ochłodzenie mieszanki, a kiedy otrzyma się klarowną brzeczkę, dodaje się kolejny składnik, jakim są drożdże piwowarskie, za pomocą których zaczyna się proces fermentacji. To właśnie ona przemienia glukozę, czyli cukier prosty w alkohol etylowy. Na ostatnim etapie tworzenia piwa dodawany jest dwutlenek węgla, dzięki któremu napój posiada swój gazowany, musujący charakter.

To kiedy uciekają procenty?

Alkohol można wyeliminować z piwa za pomocą trzech prostych sposobów:

 • Przerwanie fermentacji na wczesnym etapie, dzięki czemu nie dopuszcza się do przekształcenia glukozy w alkohol etylowy,
 • Dealkoholizacja – dodatkowy proces polegający na odciągnięciu alkoholu z już gotowego piwa w sposób technologiczny,
 • Zastosowanie wyselekcjonowanego szczepu drożdży do produkcji piwa o niskim stężeniu alkoholu.

Dzięki zastosowaniu jednej z powyższych strategii napój zachowuje swój charakterystyczny aromat i skład, składem bardzo zbliżając się do swojej klasycznej wersji, ale jednocześnie stają się pozbawione niechcianego alkoholu.

10 faktów o piwie bezalkoholowym

Od pewnego czasu, zwłaszcza w Polsce, obserwuje się wzrost tendencji sięgania po piwo w wersji bezalkoholowej, a tym samym odnotowuje się coraz wyższe wskaźniki jego spożycia. Przyczyny takiego stanu rzeczy można doszukiwać się w dziesięciu faktach na temat tego typu napojów:

 • Są one dozwolone do spożycia w miejscach publicznych – spożycie napojów alkoholowych w miejscach publicznych wiąże się z realnym ryzykiem ukarania danej osoby mandatem karnym. Piwo bezalkoholowe nie posiada w składzie alkoholu lub jego stężenie jest na tyle niskie, że prawo zezwala na jego konsumpcję w ogólnodostępnych miejscach. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że nie są wymagane dodatkowe pozwolenia do jego sprzedaży, co jest obowiązkowe w przypadku napojów alkoholowych.
 • Jest ono dozwolone do picia przez kierowców – receptura i sposób tworzenia piw bezalkoholowych zostały opracowane ze względu na potrzeby osób, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą pić alkoholu. Tym samym mogą po nie sięgać np. kierowcy. Należy jednak wybierać te napoje, które na etykiecie mają wyraźnie zaznaczone 0,0% alkoholu w kładzie. W ten sposób dana osoba będzie pewna, że może bezpiecznie prowadzić samochód.
 • Ludzie coraz chętniej przerzucają się z napojów procentowych na te bezalkoholowe – sprawnie działający marketing uwzględnia potrzeby konsumentów, dzięki którym piwa bez alkoholu zawładnęły rynkiem. Co ciekawe, w 2018 roku sprzedaż tego typu napojów wzrosła aż o 80%, porównując wartości sprzedaży z ubiegłych lat. Badania potwierdzające te słowa przeprowadziła firma Nielsen w 2018 roku. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być fakt, iż ludzie stają się coraz bardziej aktywni, chcą utrzymać zdrowie fizyczne i psychiczne w jak najlepszej kondycji, a idąc na spotkania towarzyskie nie chcą rezygnować ze smaku piwa. Szukają więc zdrowszej alternatywy.
 • Piwo bezalkoholowe idealnie sprawdza się w kuchni przy przygotowywaniu poszczególnych dań – znane są przepisy licznych potraw, których bazą jest piwo. Przykładowo w rodzimej kuchni można wymienić golonkę w piwie. Warto wiedzieć, że alkohol wyparowujący z potrawy podczas gotowania nie wpływa na smak danego posiłku. Tym samym z powodzeniem można napoje procentowe zastąpić ich wersją bezalkoholową.
 • Piwa bezalkoholowe produkowane są w szerokiej gamie smakowej – w tej chwili nie ma większych trudności w odnalezieniu bezalkoholowej i smakowej wersji koźlaka, witbera, APY lub IPY.
 • Jest mniej kaloryczne, niż klasyczne piwo – napój pozbawiony alkoholu będzie zawierać najmniej kalorii spośród wszystkich piw. Alkohol jest bardzo tuczący. Szacuje się, że jeden gram czystego alkoholu odpowiada 7 kilokaloriom. Tym samym 100 ml bezalkoholowego lagera to około 20 kcal, przy czym w wersji klasycznej będzie to już około 40 kcal.
 • Są odpowiednie dla sportowców – piwo w wersji bezalkoholowej jest pozbawione szkodliwego alkoholu, który obniża kondycję organizmu, ale za to posiada w składzie niezbędne po treningu elektrolity. Dodatkowo tego typu napoje idealnie uzupełniają mikroelementy i nawadniają organizm po treningu,
 • Mogą, ale nie muszą, zawierać niewielkie ilości etanolu – konsumenci mogą wybrać piwa 0,0% lub takie, które nie przekraczają stężeniem 0,5%. Co ciekawe, kefir może zawierać 1-2% alkoholu.
 • Ich smak jest identyczny jak piwa klasycznego – ze względu na proces produkcji, który jest niemalże identyczny jak w przypadku piw tradycyjnych, piwa bezalkoholowe posiadają charakterystyczny smak i gorycz, odpowiadający tym, które zawierają w składzie alkohol. Za ten stan odpowiada zarówno zawartość słodu jęczmiennego, jak i chmielu.
 • Piwa bezalkoholowe są odpowiednie dla żeglarzy i marynarzy – warto mieć świadomość, że na wodzie obowiązują takie same zasady, jak na lądzie. Tym samym osoby obsługujące pojazdy pływające mają zakaz ich prowadzenia będąc pod wpływem działania alkoholu. Tym samym, jeżeli żeglarz ma ochotę sięgnąć po napój alkoholowy, może bezkarnie sięgnąć po piwa bezalkoholowe, które w takim przypadku są dozwolone.
«
»