menu

Co jeść na kaca, by czuć się lepiej?

Opublikowano: 12 grudnia 2024
Co jeść na kaca, by czuć się lepiej?

Jedną z niepożądanych konsekwencji spożycia nadmiernej ilości alkoholu jest kac, czyli reakcja naszego organizmu na zaburzenie równowagi metabolicznej. Jest on problematycznym zjawiskiem, gdyż nie można się go pozbyć w mgnieniu oka – potrzeba do tego czasu, nawet kilkunastu godzin. Istnieją jednak sposoby pomocne w załagodzeniu skutków zatrucia alkoholowego i mogące skrócić czas rekonwalescencji. 

Każdy organizm jest inny i potrzebuje innej ilości czasu na metabolizowanie alkoholu. Ten proces jest zależny od kilku czynników, np. tego, ile alkoholu spożyliśmy, jak nawodniliśmy organizm, w jakim jesteśmy wieku, ile mamy wzrostu i ile ważymy oraz tego, czy spędziliśmy wystarczająco dużo czasu na odpoczynku. Każdą metodę walki z kacem należy dostosować do indywidualnych potrzeb. 

Co zjeść na kaca – fakty i mity

Z biegiem czasu powstaje coraz więcej mitów na temat kaca. Zwykle nieprawdziwe wnioski wysnuwane są  przez brak rzetelnej wiedzy. Nie sięgajmy po przetworzone, ciężkie jedzenie, np. kababy. Przez ilość soli mogą wręcz nasilić ból głowy występujący podczas zatrucia alkoholowego.

Najgorszym mitem, który został utarty w naszej kulturze jest ten o tzw. klinie. Klin polega na spożyciu niedużej dawki alkoholu na kaca, zgodnie z zasadą „czym się strułeś, tym się lecz.”. Choć na chwilę rzeczywiście odczujemy ulgę, to zupełnie złudne doznanie. Wprowadzamy wtedy kolejną dawkę alkoholu do organizmu, co potęguje promile i wzmacnia zatrucie. Wtedy proces odzyskiwania równowagi w organizmie przeciąga się w czasie.

Co jeść, aby załagodzić objawy kaca?

Wiele zależy od wieku, wagi, wzrostu czy trybu życia. Warto także zwrócić uwagę na te aspekty, kiedy szukamy sposobu na wyleczenie się z kaca. Sami najlepiej znamy nasz organizm i jesteśmy w stanie stwierdzić, co jest dla niego najkorzystniejsze. Jednym ze sposobów na załagodzenie objawów spożycia zbyt dużej ilości alkoholu jest dobór odpowiedniej diety. Kac wiąże się z odwodnieniem oraz oraz hipoglikemią, tj. spadkiem poziomu glukozy we krwi.

To, czego nam potrzeba na kacu, to:

  • Dieta dostosowana do wymagać organizmu podczas zatrucia alkoholem, 
  • Uzupełnianie płynów w organizmie,
  • Uzupełnianie poziomu glukozy, 
  • Sen i relaks
  • Przyjmowanie witamin i elektrolitów

Ważna jest także codzienna dieta, nie tylko posiłki jedzone podczas kaca. To, jak się odżywiamy ma ogromny wpływ na nasz metabolizm i tym samym na proces metabolizowania alkoholu. W przypadku odpowiedniej diety w życiu codziennym, skutki kaca okazują się dużo mniej odczuwalne. 

Praktyczne porady, co jeść i pić na kaca.

Najlepsze posiłki to te domowe, nieprzetworzone, znane naszym babciom i mamom. To one najskuteczniej pomogą nam załagodzić objawy kaca, szybciej wrócić do pełnej sprawności oraz odzyskać wewnętrzną równowagę. Organizm podczas zatrucia alkoholowego domaga się minerałów i witamin, które utracił przez alkohol. Najważniejsze w tym przypadku są witaminy z grupy C i B. Warte uzupełnienia jest także żelazo, wapń i potas. Warto spożywać produkty obfite w probiotyki, pozytywnie wpływające na jelita. Antyoksydanty natomiast, zawarte np. w suszonych owocach dzikiej róży czy w szpinaku lub papryce, oczyszczą organizm z toksyn.

Warto pamiętać również o gotowych ratunkach na kaca, dostępnych w aptekach. Możemy kupić produkty bogate w elektrolity, potas czy glukozę i suplementować to, co nam niezbędne. Najczęściej występują w formie tabletek lub proszku do samodzielnego rozpuszczenia w wodzie i jest on przeważnie dostępny w różnych smakach.

Jedzenie na kaca

Podczas kaca nie dokucza nam jedynie ból głowy – często łączy się on z uczuciem mdłości. Wtedy nie mamy zupełnie ochoty na jedzenie, wręcz go unikamy, co niestety nie należy do najlepszych posunięć. Na kaca powinno się spożywać lekkostrawne posiłki, które wypełniają żołądek, dostarczą odpowiedniej ilości energii i uzupełnią utracony cukier, bo to przez jego niedobór czujemy się osłabieni. W walce z hipoglikemią może pomóc np. bułka pszenna z odrobiną masła i miodem. 

Co dobrze jest zjeść na kaca?

Warto sięgnąć po kefir lub jogurt oraz owoce, które są bogate w potas, jak np. banan. Na bazie tych produktów można sporządzić szejk do picia – wtedy dostarczymy organizmowi także glukozę i fruktozę. Taki szejk dobrze sprawdzi się również po wymiotach, gdyż dieta wtedy musi być lekkostrawna. 

Śniadanie na kaca

Kiedy nie odczuwamy mdłości, możemy zjeść coś ciepłego i tłustego, np. klasyczną jajecznicę z bekonem, tosty francuskie, tosty na pieczywie pszennym z żółtym serem lub najbardziej polecany na kaca rosół. Tłuszcz jest pomocny przy związaniu alkoholu, ciepłe danie pobudzi żołądek do działania i da nam zastrzyk energii. Polecany jest także sok z kiszonej kapusty i kiszonych ogórków. Jest on bogaty w potas i bakterie probiotyczne. Poza tym, to bomba witaminowa, mająca w sobie witaminy z grupy B i C. Niektórzy są zwolennikami soku pomidorowego, który jest źródłem potasu, likopenu i witaminy C. Jego właściwości zdrowotne to: wsparcie regeneracji na kacu, łagodzenie napięcia mięśniowego, uspokojenie serca, dbałość o przewodnictwo nerwów.

Kolejny dobry napój na kaca to sok z kwaszonych buraków. Te warzywa ceni się ze względu na ich właściwości poprawiające odporność. Mają wysoki indeks glikemiczny, więc są w stanie dostarczyć  naszemu organizmowi potrzebnej dawki glukozy. Uzupełniają również witaminy i odtruwają ciało.

Co warto pić, aby załagodzić objawy kaca?

Dowiedzieliśmy się już, co warto jeść na kaca, aby zmniejszyć jego niepożądane objawy, ale w tym przypadku liczy się jeszcze jeden aspekt – płyny. Musimy pamiętać, że podczas zatrucia alkoholowego nasz organizm jest pozbawiony odpowiedniej dawki płynów, a więc musimy skupić się na ich uzupełnieniu. To, jakie płyny wybieramy jest również bardzo istotne. Mają one za zadanie nawodnić nas i wypłukać szkodliwe substancje z ciała. Każdy najpierw pomyśli o wodzie mineralnej, ale to nie ona przynosi wtedy najwięcej korzyści. Pamiętajmy o tym, aby każdy przyjmowany płyn pić powoli, niewielkimi łykami, ale tak często, jak to możliwe.

Dobre na kaca będą ciepłe herbaty, a zwłaszcza mięta i rumianek, które korzystnie wpływają na żołądek i jego pracę, rozgrzewają nas od środka i pomagają załagodzić mdłości. Polecana jest także czarna herbata z dodatkiem cukru lub miodu, albo napar z piołunu. Jeśli nie odczuwamy mdłości, możemy wypić sok warzywny lub owocowy – one wprowadzą do naszego organizmu fruktozę. 

Niektórzy twierdzą, że cola pomoże nam uzupełnić cukier i wodę, stawiając nas szybko na nogi. Niezupełnie, gdyż posiada ona kofeinę, która może być dodatkowym podrażnieniem dla żołądka – tak jak kawa, której na kacu powinno się unikać. Cola więc nie jest dobrym pomysłem.

Zdecydowanie lepszym jest wybór napojów izotonicznych. W sklepach są dostępne takie gotowe napoje, po które można sięgnąć, ale najlepszym rozwiązaniem będzie domowy, naturalny izotonik: np. woda z cytryną, miodem i solą. 

Dobra dieta nie powinna gościć w naszym życiu tylko na czas kaca, lecz warto wprowadzić ją na stałe. Wtedy mamy pewność, że dostarczamy organizmowi odpowiednią dawkę minerałów i witamin, co będzie widoczne w naszym samopoczuciu.

«
»