
Osoby, które są w relacji romantycznej z alkoholikami bardzo często próbują kontrolować ich uzależnienie, co jest odgórnie skazane na porażkę. Takie działania są wręcz szkodliwe. Dlaczego? Niestety, powstrzymywanie osoby uzależnionej od kontaktu z używką przynosi zupełnie odwrotny skutek od oczekiwanego. Związek z alkoholikiem może powodować wiele problemów na tle psychicznym, gdyż osoba uzależniona może być skłonna do agresji, a skutki długiego picia bardzo często dotykają także partnera. U niektórych rozwija się syndrom współuzależnienia i tacy ludzie pozostają w relacji z alkoholikiem, jednak innych to przerasta i dochodzi do rozstania, które dla uzależnionego może być kolejnym powodem do jeszcze częstszego sięgania po alkohol.
Związek z alkoholikiem
Związek osoby uzależnionej i jej partnera może być niezrozumiały dla innych ludzi, gdyż takie relacje zwykle są toksyczne i irracjonalne, ale mimo to trwają latami, czasem nawet do końca życia jednej ze stron. W takiej relacji z osobą chorą na alkoholizm pojawia się wiele niedomówień, niewyjawionych emocji, frustracji i napięcia. Kłótnie występują bardzo często, a jeszcze ciężej kiedy to nie jedna, a dwie osoby są skłonne do konfliktów i żadna nie potrafi odpuścić – choć w tym przypadku częściej dochodzi do rozstań niż u par, gdzie jedna osoba jest ugodowa. Ile ludzi, tyle charakterów i reakcji na uzależnienie partnera/partnerki. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której alkoholik przesadzi, a jego partner uzna, że nie chce więcej tkwić w toksycznej relacji, to kończy się to jego odejściem. Częściej jednak miłość wygrywa i w relacji pojawia się chaos, który jedna ze stron chce opanować, a druga, cóż, po prostu dalej pije. Partner lub partnerka osoby uzależnionej stara się ją chronić, usprawiedliwia jej zachowania, stwarzając tym samym większy komfort, w którym może oddać się nałogowi. Takie relacje między alkoholikiem, a osobą wspierającą, nazywa są relacjami osób współuzależnionych.
Kim jest osoba współuzależniona w związku?
Osoba współuzależniona to wsparcie dla alkoholika, którego ten nie powinien otrzymać – to znaczy, nie w takiej formie. Pomoc osobom uzależnionym nie polega na układaniu poduszek na ich drodze, aby nie zrobiły sobie krzywdy, tylko na zachęceniu do wyleczenia nałogu i wsparciu w tymże procesie. Partner współuzależniony cały czas jest przy swoim partnerze alkoholiku – myślami, emocjami, ciałem. Alkoholik czuje się komfortowo i upewnia w fakcie, że nawet jak coś pójdzie nie tak w związki z alkoholem, to jego partner i tak weźmie wszystkie konsekwencje na siebie. W takiej relacji cierpią dwie osoby, ale jedna zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy, a druga uważa swoje zachowania za słuszne mimo że takimi absolutnie nie są. Związek staje się toksyczny – alkoholik sieje destrukcję związaną ze swoim piciem, a osoba współuzależniona podtrzymuje ten nałogowy cykl zupełnie nieświadoma. Nieskuteczne prośby skierowane do partnera o podjęcie terapii skutkują coraz większymi frustracjami własnych potrzeb, a to tylko podwyższa ryzyko wybuchu – kłótni czy awantury.
Jak alkoholik traktuje żonę
Podczas terapii leczenia uzależnienia od alkoholu partnerzy alkoholików bardzo często podają przykłady ich zachowań opartych na manipulacji. Przyjmują w ten sposób pewną taktykę, którą podtrzymują do momentu poddania się i wyrażenia chęci podjęcia się terapii. Kiedy alkoholik jest mężczyzną w średnim wieku, to najczęściej jego żona jest ofiarą jego manipulacyjnych, toksycznych zachowań. Poniżej kilka przykładów, o których niejednokrotnie słyszą terapeuci podczas rozmów z partnerkami alkoholików.
- Ukrywanie butelek z alkoholem w różnych miejscach w domu i koło domu, takich jak garaż, piwnica, strych, kotłownia, samochód etc.)
- Wypijanie alkoholu przed wejściem do domu, np. po pracy, a w domu udawanie, że raczy się cały czas tylko jednym drinkiem. Takie zachowanie ma na celu zwiększenie ilości wypijanego alkoholu bez wiedzy partnerki.
- Przepraszanie z kwiatami po każdym upiciu. Wiąże się to z obietnicami, że pora to terapię, że koniec z alkoholem. Alkoholik wciąż zapewnia, że sam poradzi sobie z nałogiem, co jest oczywiście nieprawdą – prawdopodobnie nawet nie będzie próbował tego zrobić.
- Alkoholik wykorzystuje nieobecność żony w domu, by mógł napić się do syta, a w momencie jej powrotu tłumaczy, że dzisiaj musiał się napić, argumentując to w różne, niekiedy bezsensowne sposoby.
- „Mąż alkoholik obwinia mnie o wszystko” – często osoba uzależniona nie widzi w sobie problemu i próbuje znaleźć go w swoim partnerze. To dlatego, mając zakrzywiony obraz swojej osoby, alkoholik wyżywa się na żonie bo jest przekonany, że to ona wpływa na jego problemy emocjonalne, które musi rozwiązać spożywając swój najlepszy uspokajacz – alkohol.
Relacje alkoholika z rodziną
Nawet najlepsze relacje rodzinne mogą ulec destrukcji przez rozwijającą się chorobę alkoholową u jednego z jej członków. Razem z alkoholizmem w rodzinie pojawia się przemoc, strach, ubóstwo, kłótnie i inne przykre konsekwencje nadmiernego spożywania alkoholu. Czasem związek z alkoholikiem rozpada się, co skutkuje separacją, zdradami czy rozwodem, a tym samym rozbiciem domu dla dzieci. Sytuacja potomstwa alkoholika to zdecydowanie obszerniejszy temat, który wymaga większej uwagi i zrozumienia tragizmu tej sytuacji. U takich dzieci występuje wiele problemów, w tym DDA (syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików).
Manipulowanie przez uczucia – jak alkoholik przejmuje toksyczną władzę w rodzinie?
Osoba uzależniona od alkoholu często nie jest świadoma tego, że sama doprowadza do wielu kłótni, więc próbuje zrobić z siebie ofiarę grając na emocjach partnera czy swoich dzieci. Chory może chcieć wywołać poczucie winy u bliskich, grożąc nawet samobójstwem. Często padają oskarżenia, że nie miał wyboru i musiał napić się alkoholu, gdyż zmusiła go do tego np. kłótnia z bliskimi (spowodowana, oczywiście jego zdaniem, przez nich). W relacji z osobą uzależnioną pojawia się agresja fizyczna i słowna, która prowadzi do nerwowych załamań u rodziny alkoholika.
Jak się czuje zmanipulowana żona alkoholika?
Żony alkoholików przyznają, że bardzo często czują się manipulowane przez swoich mężów, jednak nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić. Bardzo często za decyzją pozostania w relacji małżeńskiej z alkoholikiem kryje się wiara w to, że ukochany w końcu się zmieni i przestanie pić. Alkoholik chce mieć kontrolę nad żoną, do czego wykorzystuje liczne sztuczki manipulacyjne. Prawda jest taka, że większość osób uzależnionych bardzo boi się samotności, ale alkohol na tyle przyćmiewa ich umysł, że nie są one w stanie zdać sobie sprawy z konsekwencji swoich toksycznych zachowań. Bardzo ważne jest, aby osoby będące w związku z alkoholikiem szukały wsparcia ze strony specjalistów, którzy pomogą poradzić sobie z emocjami i podejmować słuszne decyzje.
Jak walczyć z manipulacjami alkoholika?
Przede wszystkim bardzo istotne jest uświadomienie sobie, że jesteśmy manipulowani – wtedy łatwiej jest podjąć kroki, aby temu zapobiec. Ważne jest ustawianie granic – określić, co akceptujemy, a czego nie. Żona powinna głośno mówić o swoich uczuciach tak, aby alkoholik zdał sobie z nich sprawę. Powinna dosadnie określić, jak jego zachowania wpływają na jej samopoczucie. Najważniejsze jest jednak poszukanie pomocy specjalistów, którzy od lat pomagają rodzinom alkoholików odzyskać równowagę w życiu.